Początek roku kalendarzowego to czas ustalania prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników przedszkoli. Nie wszyscy jednak otrzymają to świadczenie. Poznaj 5 zasad ustalania prawa do trzynastki w przedszkolu i dowiedz się m.in., co w praktyce oznacza zatrudnienie nauczyciela zgodnie z organizacją pracy przedszkola, jak liczyć okres efektywnie przepracowany w danym roku kalendarzowym, kiedy pracownicy przedszkoli niepublicznych mogą otrzymać trzynastkę oraz jakie składniki wynagrodzenia nauczycieli i pracowników niepedagogicznych wliczane są do podstawy trzynastki.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Pracownik, który mimo nabycia prawa do trzynastki nie otrzymał tego świadczenia, albo otrzymał w zaniżonej wysokości lub z opóźnieniem, może wystąpić przeciwko przedszkolu na drogę sądową z roszczeniem o wypłatę dodatkowej pensji lub jej wyrównanie.
Pracownik i nauczyciel, którzy przepracują wymagane minimum w danym roku, mogą być mimo tego pozbawieni prawa do trzynastki i to z własnej winy.
Przepisy przewidują wiele wyjątków od wymogu przepracowania co najmniej 6 miesięcy gwarantujących prawo do trzynastki.
Jeżeli pracownik lub nauczyciel jest zatrudniony w kilku placówkach oświatowych (np. w przedszkolu i szkole), w których jest przewidziana trzynasta pensja, i w każdej z nich spełnił warunki do wypłaty tego świadczenia, to otrzyma kilka trzynastych pensji.
Wymiar zatrudnienia nie ma wpływu na prawo do trzynastki, ale na jej wysokość.
Nauczyciel uzupełniający pensum w innym przedszkolu lub szkole jest zatrudniony w pełnym wymiarze w przedszkolu macierzystym i to dyrektor tej placówki wykonuje w stosunku do nauczyciela obowiązki pracodawcy.
Ponieważ przy ustalaniu prawa do trzynastki liczy się wszystkie okresy zatrudnienia w danym roku kalendarzowym, należy zliczyć także niepełne miesiące. By wówczas ustalić, czy osoba przepracowała co najmniej 6 miesięcy, przyjmuje się, że miesiąc należy liczyć za 30 dni (niezależnie od tego, czy dany miesiąc kalendarzowy liczy 30, 31, 28 czy 29 dni).
Trzynastka w pełnej wysokości (8,5% sumy wynagrodzenia otrzymanego w danym roku) przysługuje osobie, która przepracowała cały rok kalendarzowy.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne nie przysługuje nauczycielom i innym pracownikom przedszkoli niepublicznych.
Trzynastka przysługuje tylko pracownikom zatrudnionym w przedszkolu na podstawie:
Wypłacenie nienależnej trzynastki lub jej błędne obliczenie może narazić przedszkole na zarzut naruszenia dyscypliny finansów publicznych, konieczność zapłacenia odsetek, a nawet pozew do sądu. Poniżej przytaczamy 15 przykładów, w których należy wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne i kiedy trzeba wstrzymać się z wypłatą.
Korzystanie z urlopu wychowawczego zwalnia z konieczności przepracowania minimum 6 miesięcy do otrzymania trzynastki. Jej wysokość ustala się jednak proporcjonalnie do okresu, w którym pracownik świadczył pracę. Oznacza to, że w takiej sytuacji dodatkowe wynagrodzenie może wynieść zero złotych.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.