Okres przedszkolny to czas, w którym pojawiają się różne lęki. Wraz z rozwojem dziecko staje się coraz bardziej świadome różnych nieprzyjemności i niebezpieczeństw. Intensywnie rozwija się również wyobraźnia, która kreuje coraz bardziej złożone obrazy. Pojawia się lęk przed ciemnością, wyobrażenia o czających się w niej potworach i zjawach. Nasila się lek przed rozstaniem, kształtuje się poczucie śmiertelności, ograniczeń związanych z ciałem i jego kruchością. Warsztat ma na celu wsparcie dzieci w rozwoju umiejętności radzenia sobie z lękiem.
Treści programowe z zakresu doradztwa zawodowego dla przedszkoli wskazują, że dziecko korzystające z wychowania przedszkolnego powinno nauczyć się, na miarę swoich możliwości planować własne działania lub działania grupy rówieśniczej przez wskazanie pojedynczych czynności i zadań niezbędnych do realizacji celu. Proponowany scenariusz zajęć zakłada pracę w grupach, podczas których dzieci zmierzą się z koniecznością zaplanowania
Zabawa marzeniami to scenariusz zajęć, w czasie których ma dojść do uruchomienia jednego z najważniejszych dziecięcych zasobów – wyobraźni. Jeżeli tylko pogoda na to pozwala, zajęcia warto przeprowadzić na zewnątrz.
Regulacja emocji to sztuka, której uczymy się przez całe życie. Radzenie sobie ze złością, lękiem czy mówienie o smutku to ogromne wyzwanie dla kilkulatka. Zadaniem scenariusza jest wsparcie dzieci w rozwoju umiejętności efektywnej regulacji emocji.
W dniu 22 kwietnia obchodzony będzie Dzień Ziemi. Zachęcamy do zaproponowania dzieciom zabaw promujących szanowanie zasobów przyrody po wysłuchaniu audiobajki „Trzy rzeki. O wodzie, marzeniach i niezłej przygodzie”.
Z okazji obchodzonego 22 kwietnia Dnia Ziemi zachęcamy do wykorzystania scenariusza zajęć poświęconego ekologii. Dzieci będą miały okazję do poznania przybyszów z planety, na której mieszkańcy żyją w harmonii z naturą.
Scenariusz zajęć z wykorzystaniem piosenki „Uwierz w siebie”, wspomagający wzmacnianie u dzieci poczucia własnej wartości oraz poczucia sprawstwa. Propozycja ma na celu pokazanie przedszkolakom, jak wiele od nich zależy, oraz uświadomienie, że samodzielnie mogą wpływać na to, co się wokół nich dzieje.
2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia warto zaprosić przedszkolaki do zabawy, która pomoże poznać im nowe określenie: spektrum autyzmu. Odmienność budzi w kilkulatkach różnego rodzaju zachowania i emocje. Czasem to naturalna ciekawość i spontaniczne próby włączenia do zabawy. Zdarza się jednak, że niezrozumiałe zachowania równolatka mogą być powodem wykluczenia z zabawy. Dlatego tak ważna jest psychoedukacja najmłodszych i wczesne uświadamianie, że różnice nie muszą dzielić.
Przeczytaj również:
Na 29 kwietnia przypada Światowy Dzień Lekarzy Weterynarii. Warto z tej okazji zaplanować zajęcia, w czasie których dzieci dowiedzą się na czym polega wykonywanie tego zawodu. Scenariusz zawiera elementy zabawy ruchowej oraz plastycznej.
Nad dietą maluchów zazwyczaj czuwają dorośli – rodzice, opiekunowie, pracownicy przedszkola. Mimo największych nawet wysiłków otoczenia, by dziecko jadło zdrowo trudno znaleźć malucha, któremu obcy jest smak słodyczy i niezdrowych przekąsek. Oczywiście w umiarkowanej ilości nawet fast food nie szkodzi. Jak jednak pomóc dziecku stworzyć zdrową relację z jedzeniem? Taką, w której słodycze nie są wymarzoną nagrodą, pocieszeniem w smutku, sposobem na relaks. Zdrowa relacja ze słodyczami to taka, w której można po nie sięgnąć, jednak w ograniczonej ilości.
Pierwszy dzień wiosny to świetny czas na to, by przekazać dzieciom wiedzę o polskich tradycjach ludowych. To ważny dzień, w którym dzieci mogą obserwować również zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie. Zadaniem scenariusza jest przybliżenie dzieciom zarówno tradycji, jak i wiedzy przyrodniczej.
Scenariusz indywidualnych zajęć rewalidacyjnych ukierunkowanych na rozwijanie umiejętności liczenia do 3 oraz odróżniania kolorów. Scenariusz jest przeznaczony dla dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawności sprzężone (dziecko słabosłyszące z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim).
Scenariusz indywidualnych zajęć rewalidacyjnych przeznaczony dla dziecka w wieku 5 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na zdiagnozowane: zespół Downa i niepełnosprawności sprzężone (dziecko słabosłyszące z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim).
O słuch warto dbać już od najmłodszych lat. Tak samo, jak o to, by dzieci rozumiały potrzeby osób, które mają z nim kłopoty. Światowy Dzień Słuchu to święto, w którym warto zadbać o edukację dzieci w tych dwóch zakresach.
Przedszkolakom trudno wyróżnić odczuwane emocje. Tęsknota miesza się z lękiem, smutek ze złością. Kilkulatki wyrażają swoje uczucia głównie poprzez zachowanie, mówienie o nich to sztuka, której dopiero się uczą. Dlatego tak istotna jest psychoedukacja i trening regulacji emocji. Wykorzystaj scenariusz zajęć, które mają na celu wsparcie dzieci w rozwoju umiejętności radzenia sobie z emocjami.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.