Agresja wśród dzieci uczęszczających do przedszkola jest stosunkowo często spotykanym zjawiskiem. Zdarza się jednak, że problemem jest nie tylko zachowanie dziecka, ale również postawa rodziców, którzy nie chcą współpracować z przedszkolem i poradnią psychologiczno-pedagogiczną. Podpowiadamy, co zrobić, żeby zobowiązać rodziców do współpracy i przeprowadzenia badań dziecka i wyjaśniamy, jak w praktyce radzić sobie w sytuacji, gdy rodzice nie wyrażają oczekiwanego zaangażowania. Należy pamiętać, że niezależnie od rozpoznanych form agresji, przedszkole powinno pomóc dziecku, także w kontekście obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa pozostałym wychowankom.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Pracownicy przedszkola mogą wydać dziecko tylko upoważnionej do tego osobie. Ze względu na bezpieczeństwo przedszkolaków upoważnienie powinno mieć formę pisemną. Pobierz przykładowy wzór takiego dokumentu.
Pytanie 1: We wniosku o przyjęcie do przedszkola matka dziecka nie podała danych ojca dziecka. Ustnie zgłosiła, że nie wyraża zgody na odbieranie dziecka z przedszkola przez ojca. Nie przedstawiła wyroku sądu o pozbawieniu praw rodzicielskich ojca. Jak powinien zareagować wychowawca grupy, kiedy po odbiór dziecka przyjdzie ojciec?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Kiedy wystarczy podpis jednego z rodziców
W jakich sprawach rodzicie muszą decydować wspólnie
W jakiej sytuacji dyrektor przedszkola powinien zawiadomić sąd rodzinny
W razie braku porozumienia rozwiedzionych rodziców co do kwestii uczęszczania dziecka do przedszkola w czasie trwania epidemii sprawę należy skierować do sądu opiekuńczego na podstawie art. 572 § 1 i 2 Kodeksu postępowania cywilnego w zw. z art. 97 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
W ramach zadań statutowych publiczna szkoła podstawowa ma obowiązek zapewnienia uczniom możliwość korzystania ze świetlicy. Dowiedz się, czy świetlica szkolna może być miejscem dodatkowej opieki dla dzieci z punktu lub oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej?
W wielu przedszkolach przyjęto zasadę, że dokumenty dotyczące dziecka są podpisywane przez obydwoje rodziców. Dotyczy to nie tylko umowy, ale także zgody na udział w wycieczce czy upoważnienie od odbioru z placówki. Czy taki wymóg ma jest uzasadniony? Sprawdź, kiedy musisz mieć pewność, że decyzja dotycząca dziecka wspólna.
Dzięki zeszłorocznej zmianie przepisów dotyczących opieki nad dzieckiem w razie rozwodu sądy nie muszą ograniczać władzy rodzicielskiej, nawet jeśli rodzice nie osiągną porozumienia. Przedszkole nie może więc odmówić rodzicowi prawa do informacji czy odbioru dziecka, nawet jeżeli drugi rodzic nie wyraża na to zgody.
Opłata za wyżywienie jest jednakowa dla wszystkich dzieci. Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy wychowanek wymaga specjalnej diety, ale tylko wówczas jeśli koszt surowców odrębnych posiłków jest wyższy niż dla pozostałych przedszkolaków.
Bardzo często w przedszkolach stosuje się wymóg przedłożenia przez rodziców dziecka, które przebyło chorobę zakaźną, zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego wyleczenie. Wymaganie takiego dokumentu nie ma jednak żadnej podstawy prawnej.
Dyrektor powinien wprowadzić procedury na wypadek sytuacji kryzysowych, w tym okoliczności, w których przedszkole nie wyda dziecka rodzicowi. Należy do nich m.in. próba odbioru dziecka przez rodzica będącego pod wpływem alkoholu lub narkotyków co dla pracowników przedszkola oznacza jedno – zakaz powierzenia wychowanka takiej osobie. Skorzystaj z przykładowej procedury postępowania gdy po dziecko przyjdzie nietrzeźwy rodzic/opiekun prawny.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.