Czy istnieje określony termin, w którym dyrektor przedszkola musi poinformować szkołę o spełnianiu przez dziecko obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego? Prawo nie wskazuje konkretnej daty. Jednak praktyka pokazuje, że najlepiej zrobić to jak najwcześniej – zazwyczaj do końca września. W artykule wyjaśniamy, jakie są obowiązki dyrektorów oraz kiedy i jak informować szkołę o spełnianiu przez dziecko obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przepisy prawa oświatowego nie przewidują możliwości nierealizowania obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, a w późniejszych latach obowiązku szkolnego i obowiązku nauki nawet wobec dziecka z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim. Dowiedz się, w jakiej formie ciężko chore dziecko może realizować obowiązek nauki.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Dowiedz się, czy dyrektor przedszkola ma obowiązek ustalać, które dzieci powinny spełniać obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego w jego placówce, czy też jego rola ogranicza się do przekazywania dyrektorowi szkoły obwodowej informacji o tym, które 6-latki realizują przygotowanie przedszkolne w danym roku. Sprawdź, czy w procedurze kontroli realizacji obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego bierze także udział organ prowadzący (wójt, burmistrz, prezydent miasta).
Zaprzestanie realizowania obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego jest zdarzeniem, o którym dyrektor przedszkola musi obowiązkowo zawiadomić dyrektora szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka. Dotyczy to również sytuacji, w której rodzice sami informują szkołę np. o wyjeździe za granicę.
Obowiązek informowania dyrektora szkoły podstawowej o spełnianiu przez dziecko obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego uwzględnia również konieczność zawiadamiania o zaprzestaniu spełniania tego obowiązku. Pobierz wzór informacji o zaprzestaniu spełniania obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego przez dziecko.
Jeśli dziecko nie realizuje obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, podmiotem uprawnionym do żądania wykonania obowiązku jest dyrektor szkoły. Dyrektor kieruje do gminy wniosek o wszczęcie egzekucji administracyjnej wraz z załączonym tytułem wykonawczym. Pobierz wzór wniosku wzór wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego
Pobierz również:
Zaświadczenie o spełnianiu obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego wydaje się na wniosek rodziców dziecka spełniającego obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego. Zaświadczenie o spełnianiu obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego i informację o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej wydaje odpowiednio dyrektor publicznego i niepublicznego przedszkola i szkoły podstawowej oraz osoba kierująca inną formą wychowania przedszkolnego. Zaświadczenie dla dzieci spełniających obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego wydaje się na wzorze nr 81, symbol: MEiN-I/81. Pobierz wzór zaświadczenia o spełnianiu obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego.
Zaświadczenie o spełnianiu obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego jest drukiem ścisłego zarachowania. Konieczne jest prowadzenie ewidencji wydanych zaświadczeń.
Zdarza się, że ze względu na indywidualne potrzeby dziecka, np. z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, jest ono kierowane do młodszej grupy wiekowej. Taka decyzja może dotyczyć również sześciolatka, który odbywa roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne. Nie oznacza to jednak, że doszło do odroczenia – nie można bowiem odroczyć obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kontrolowanie spełniania obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego należy do zadań dyrektora szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka. Informację na temat spełniania tego obowiązku uzyskują zaś dyrektorzy przedszkoli i szkół podstawowych, w których zorganizowano oddziały przedszkolne. Pobierz wzór informacji o spełnianiu obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego przez dziecko.
Czy dziecko 5-letnie z opinią o wczesnym wspomaganiu rozwoju może pozostać w grupie dzieci 5-letnich, czy zgodnie z rocznikiem 2015 powinno rozpocząć roczne przygotowanie przedszkolne? Dziecko obecnie zgodnie ze wskazaniami poradni psychologiczno-pedagogicznej jest w oddziale przedszkolnym z dziećmi młodszymi 4-letnimi. Poradnia zaleca pozostawienie dziecka w grupie dzieci 5-letnich, rodzic dziecka również nie chce posłać dziecka do oddziału „0”. Czy jest podstawa i jaka, aby dziecko nie rozpoczęło rocznego przygotowania przedszkolnego wraz z rówieśnikami? Czy powinno rozpocząć roczne przygotowanie przedszkolne i ewentualnie mieć potem odroczony obowiązek szkolny w związku z nieosiągnięciem gotowości szkolnej?
Sytuacja, w której dziecko nie realizuje obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, mimo złożenia deklaracji o kontynuowaniu edukacji w przedszkolu, wymaga podjęcia działań kontrolnych i egzekucyjnych. Wydawać by się mogło, że należy to do obowiązków dyrektora przedszkola. Nic bardziej mylnego – sprawdź, kto odpowiada za kontrolę spełniania obowiązku przygotowania przedszkolnego.
Z tego artykułu dowiesz się, czy dziecko realizujące roczne obowiązkowe wychowanie przedszkolne poza przedszkolem (w edukacji domowej) liczy się do stanu grupy przedszkolnej.
Sprawdź, co powinieneś zrobić, gdy rodzice dziecka realizującego obecnie roczne przygotowanie przedszkolne chcą odroczyć spełnianie obowiązku szkolnego, ale nie zgadzają się na badanie dziecka w poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Gdy mimo podjętych prób nawiązania współpracy z rodzicami dziecka objętego rocznym obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym dziecko nie realizuje tego obowiązku i ma bardzo niską frekwencję, trzeba wdrożyć procedurę egzekucyjną. Sprawdź, jaka jest w tym procesie rola przedszkola i jakich obowiązków powinien dopełnić dyrektor placówki.
Dowiedz się, o jakich terminach powinien pamiętać dyrektor niepublicznego przedszkola, które po raz pierwszy będzie prowadziło roczne przygotowanie przedszkolne.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.