Od 1 września 2017 r. nauczyciel nie może podjąć dodatkowej pracy w szkole lub przedszkolu bez zgody dyrektora przedszkola będącego podstawowym miejscem pracy. Przepisy nie wskazują jednak czy zgoda ma charakter bezterminowy oraz czy i w jaki sposób można ją wycofać. Sprawdź, czy możesz odmówić zgody na dodatkową pracę nauczyciela, który już raz ją uzyskał.
Od 1 września 2018 r. zmieniają się przepisy dotyczące awansu zawodowego nauczyciela na stopień nauczyciela kontraktowego. W przypadku nauczycieli, którzy rozpoczęli staż lub kontynuują postępowanie na wyższy stopień 1 września 2018 r., staż i postępowanie odbywają się na dotychczasowych zasadach, czyli obowiązujących przed 1 września 2018 r.
Nowe zasady dokonywania oceny pracy nauczyciela, wydłużenie ścieżki awansu zawodowego, likwidacja większości dodatków socjalnych czy nowe warunki korzystania z urlopów dla poratowania zdrowia to tylko niektóre z planowanych zmian w Karcie Nauczyciela. Sprawdź, jakie zmiany przewiduje ustawodawca.
Nie wszystkie regulacje dotyczące organizacji pracy przedszkola, obowiązujące od 1 września 2017 r., były znane w momencie opracowywania arkuszy organizacji przedszkola na rok szkolny 2017/2018 – niektóre rozporządzenia zostały podpisane tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego. Poznaj szczegółowe zasady organizacji pracy przedszkola obowiązujące od 1 września 2017 r., sprawdź, czy musisz opracować aneks do arkusza organizacji, i upewnij się, że przedszkole jest przygotowane na wdrażanie nowej podstawy programowej.
Dyrektor przedszkola w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego obowiązany jest kontrolować prawidłowość realizacji podstawy programowej. W tym roku monitorowanie realizacji podstawy programowej może być trudniejsze niż w ubiegłych latach – dlatego proponujemy skorzystanie ze wskazówek dotyczących opracowania nowej procedury i zachęcamy do wykorzystania opracowanych narzędzi.
Od 1 września 2017 r. nadzór pedagogiczny ma być sprawowany w czterech formach: ewaluacji, kontroli, wspomagania i monitorowania działalności przedszkola. Zgodnie z nowymi przepisami monitorowanie również jest formą nadzoru pedagogicznego. Co taka zmiana oznacza w praktyce i czy trzeba przygotować się na nowe procedury ewaluacji, kontroli i wspomagania przedszkola?
Zgodnie z treścią ustawy Prawo oświatowe placówki oświatowe mają obowiązek realizowania programu profilaktyczno-wychowawczego. J ak należy interpretować ten zapis? Sprawdź, czy wskutek reformy w przedszkolu trzeba opracować program profilaktyczno-wychowawczy oraz jakie są obowiązki nauczycieli odpowiedzialnych za realizację podstawy programowej.
Aby nauczyciel podlegał ograniczeniu w dodatkowym zatrudnieniu, musi być zatrudniony w pełnym wymiarze w podstawowym miejscu zatrudnienia. Co możesz zrobić, jeżeli nauczyciel zatrudniony w więcej niż jednym przedszkolu odmawia wskazania, które miejsce pracy uważa za podstawowe?
Od 1 września 2017 r. będzie obowiązywało nowe rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji. Sprawdź, jakie zmiany wprowadza nowe rozporządzenie i upewnij się, że dokumentacja w Twoim przedszkolu jest prowadzona prawidłowo.
Do 31 sierpnia 2019 r. organ prowadzący nie może przenieść nauczyciela do pracy w innej placówce bez jego zgody. Możliwość przeniesienia istnieje wyłącznie, jeżeli nauczyciel wyrazi na to zgodę, ale wtedy nie skorzysta z mieszkania służbowego. Jakie jeszcze zmiany wynikają z przepisów przejściowych wprowadzonych w związku z reformą systemu oświaty?
Dokumentację kontroli zarządczej przedszkola należy systematycznie weryfikować pod kątem aktualności, przydatności i zgodności z obowiązującymi regulacjami. W tym stoisz przed nie lada wyzwaniem – reforma systemu oświaty wprowadza wiele zmian. Sprawdź, czy w związku z tym konieczne jest opracowanie nowej dokumentacji, czy może wystarczy jej aktualizacja.
Projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowym zawiera także sporo zmian w Karcie Nauczyciela, które mają wejść w życie, co do zasady, 1 września 2018 r. Możemy mówić nawet o rewolucji w pragmatyce służbowej nauczycieli. Sprawdź, jakie zmiany przewiduje ustawodawca.
Od 1 września 2017 r. w przedszkolach będzie obowiązywać nowa podstawa programowa. Jej struktura diametralnie różni się od poprzedniej. Zmiany dotyczą również zakresu umiejętności dzieci kończących edukację przedszkolną oraz zalecanych warunków i sposobów realizacji. Przedstawiamy najważniejsze zmiany w podstawie i wynikające ze zmian zadania dla dyrektora oraz nauczycieli.
Zgodnie z dotychczasowymi przepisami w przedszkolach mogły funkcjonować tzw. oddziały łączone, do których uczęszczały dzieci w różnym wieku. Jakie zmiany przyniosła reforma systemu oświaty? Czy nowe rozporządzenie w sprawie w szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli nakłada na Ciebie nowe obowiązki? Jak ustalić pensum nauczyciela pracującego oddziale łączonym?
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.