Dyrektor może zobowiązać nauczycieli, by uczestniczyli w dniach otwartych przedszkola, pod warunkiem że odbędzie się to w ramach ich norm czasu pracy. Gdyby zaś miało się to odbyć w wolną sobotę, nauczycielowi należy zapewnić inny dzień wolny lub wypłacić odrębne wynagrodzenie.
Przepisy oświatowe nie przewidują możliwości zastępowania nieobecnego nauczyciela przez innego pracownika wyłącznie na podstawie porozumienia obu tych osób. Godziny doraźnych zastępstw powinien ustalać dyrektor przedszkola i mogą być one realizowane jedynie za odpłatnością.
Jeśli w przedszkolu stosowany jest monitoring, dyrektor jest zobowiązany do poinformowania o tym wszystkich pracowników placówki i rodziców dzieci. Szczegółowe zasady stosowania monitoringu powinny wynikać z przepisów wewnętrznych.
Dyrektor powinien kontrolować, czy nauczyciel prawidłowo prowadzi obowiązkową dokumentację nauczania, wychowania i opieki określoną w przepisach oświatowych. Może on także zobligować nauczycieli do prowadzenia dodatkowej dokumentacji określonej w prawie wewnętrznym przedszkola.
Zgodnie z harmonogramem działań zarządczych w marcu dyrektor powinien przeprowadzić kontrole: dokumentacji wychowawczej, stanu technicznego przedszkola, zamówień publicznych, systematyczności prowadzenia obserwacji pedagogicznych oraz comiesięczną kontrolę kasową.
Dyrektor przedszkola ma różne możliwości zdyscyplinowania nauczyciela, który nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, począwszy od uwzględnienia tego w jego ocenie pracy, poprzez nieprzyznanie mu dodatku motywacyjnego, aż po pociągnięcie do odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Rekrutacja i ocena osiągnięć dzieci w ramach diagnozy przedszkolnej to czas na analizę i modyfikację form i zakresu udzielanej wychowankom pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Konieczne zmiany, czy to w zakresie form, liczby godzin czy stanu zatrudnienia, trzeba do 30 kwietnia uwzględnić w arkuszu organizacji pracy.
Dyrektor powinien co najmniej raz w roku dokonać kontroli zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków korzystania z obiektów należących do przedszkola. Częstotliwość i terminy kontroli ustala w zależności od potrzeb. Taki przegląd warto przeprowadzić po zimie.
Od 31 marca 2015 r. nieobecność nauczyciela w trakcie stażu trwająca dłużej niż rok i dotycząca korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem nie spowoduje konieczności przedłużenia stażu. O 6 miesięcy zostanie bowiem wydłużony okres dopuszczalnej nieobecności z tych przyczyn bez konsekwencji dla awansu zawodowego.
Gmina ma obowiązek zapewnić dowóz do placówki dziecku spełniającemu roczny obowiązek przygotowania przedszkolnego, jeśli droga do niej przekracza 3 km. Obecnie gmina zapewnia transport do najbliższego przedszkola, od września nie musi być to najbliższa placówka.
Charakter pracy nauczyciela, w tym przede wszystkim obciążenie narządu głosu, sprawia że ta grupa zawodowa jest szczególnie narażona na choroby zawodowe. Dyrektor przedszkola jest odpowiedzialny za profilaktykę, która stosowana regularnie pozwoli uniknąć rozwiązania stosunku pracy z przewlekle chorym nauczycielem.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.