Podstawowym dokumentem, który należy uwzględnić przy tworzeniu programu własnego (tzw. autorskiego) jest podstawa programowa wychowania przedszkolnego i określone w niej sposoby realizacji celów wychowania oraz treści nauczania. Sprawdź, jaka jest procedura dopuszczenia programu autorskiego nauczyciela.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Przepisy nie określają terminu w jakim nauczyciele składają wniosek o dopuszczenie wybranego przez siebie programu wychowania przedszkolnego ani terminu na zaopiniowanie tego programu przez radę pedagogiczną. Mając na uwadze, że procedura dopuszczenia programu musi zakończyć się przed 1 września oraz że wakacje to także w przedszkolach okres korzystania z urlopów wypoczynkowych, czynności w tym zakresie z uwagi na wakacyjny sezon urlopowy warto podjąć jak najszybciej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nauczyciel może przygotować i przedstawić dyrektorowi przedszkola autorski program wychowania przedszkolnego. Powinien on jednak spełniać określone kryteria, by mógł być dopuszczony do użytku. Sprawdź, w jaki sposób dyrektor przedszkola dopuszcza do użytku autorski program i jaka jest rola rady pedagogicznej w tej procedurze.
Dyrektor przedszkola, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, dopuszcza do użytku w danym przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, danej innej formie wychowania przedszkolnego przedstawiony przez nauczyciela lub zespół nauczycieli odpowiednio program wychowania przedszkolnego. Pobierz wzór uchwały rady pedagogicznej w sprawie programów wychowania przedszkolnego.
Przeczytaj również:
Dopuszczone do użytku programy wychowania przedszkolnego stanowią zestaw programów wychowania przedszkolnego. Do tego zestawu nie włącza się natomiast indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych opracowywanych dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Sprawdź, jaka jest różnica między programem wychowania przedszkolnego a IPET.
Dyrektor przedszkola ma obowiązek kontrolowania realizacji podstawy programowej. Jeżeli z jakichś przyczyn jej treści nie są realizowane, a dzieci nie osiągną efektów stanowiących o przygotowaniu do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, to dyrektor musi liczyć się z poniesieniem negatywnych konsekwencji z tego tytułu.
Przepisy prawa oświatowego nie nakładają na dyrektora przeszkolą obowiązku zwrócenia się do rady rodziców o zaopiniowanie wybranych do realizacji programów wychowania przedszkolnego przed zatwierdzeniem przedszkolnego zestawu programów. Nie ma jednak przeszkód, by wystąpić z prośbą o taką opinię.
Dopuszczone do użytku programy wychowania przedszkolnego stanowią zestaw programów wychowania przedszkolnego. Czy to oznacza to, że poszczególni nauczyciele w przedszkolu mogą realizować podstawę programową na podstawie różnych programów wychowania przedszkolnego?
Pierwszy rok realizowania nowej podstawy oznaczał dla nauczycieli konieczność zmodyfikowania wcześniej stosowanych programów wychowania przedszkolnego. Po upływie kilku miesięcy wiedzą już czy programy się sprawdziły. Być może warto wprowadzić modyfikacje albo opracować program autorski? Dowiedz się, jak przejść przez procedurę konstruowania i dopuszczania do użytku programu wychowania przedszkolnego.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.