W przypadku dokonania zmian w planie nadzoru pedagogicznego, dyrektor niezwłocznie informuje radę pedagogiczną o wprowadzonych zmianach. Pobierz wzór aneksu do planu nadzoru pedagogicznego.
Przeczytaj również:
Co roku w terminie do 15 września dyrektor przedszkola przedstawia radzie pedagogicznej plan nadzoru pedagogicznego na nowy rok szkolny. Plan nadzoru dyrektora przedszkola powinien zawierać tematykę i terminy planowanych kontroli, zakres wspomagania nauczycieli w realizacji ich zadań oraz plan obserwacji zajęć. Nie może w nim także zabraknąć nawiązania do aktualnych kierunków polityki oświatowej państwa oraz wniosków z nadzoru sprawowanego w poprzednim roku szkolnym. Sprawdź, jaką zawartość może mieć plan nadzoru dyrektora przedszkola na rok szkolny 2024/2025.
Sporządzając co roku plan nadzoru pedagogicznego w przedszkolu, łatwo popaść w rutynę. W żadnym wypadku nie należy zaś kopiować zapisów planów z poprzednich lat, bo będzie to tylko sztuka dla sztuki. By plan nadzoru w przedszkolu był narzędziem przydatnym w zarządzaniu placówką, trzeba dostosować go do bieżących potrzeb placówki i uwzględnić kierunki polityki oświatowej państwa. Sprawdź, co może zawierać Twój plan na rok szkolny 2021/2022.
Przeczytaj aktualny artykuł:
Mimo panującego nadal stanu epidemii zdecydowana większość przedszkoli pracuje w sposób stacjonarny. W związku z tym plan nadzoru opracowywany kilka miesięcy temu wymaga obecnie nowelizacji i dostosowania do rzeczywistych warunków pracy przedszkola. Dyrektor przedszkola powinien je wprowadzić zarówno w obszarze ewaluacji, jak i kontroli, monitorowania i wspomagania. Sprawdź, jak dokonać zmian w planie i wdrożyć w życie nowe zapisy.
Grudzień to z wielu względów wyjątkowy miesiąc w pracy przedszkola. Tradycyjny Mikołaj, Barbórka i wreszcie święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok stanowią wyjątkową okazję do zaprezentowania umiejętności nabytych przez przedszkolaków. Dla dyrektora przedszkola, to czas na przyjrzenie się, na jakim etapie są wcześniej podjęte działania, i początek przygotowań do podsumowania pracy przedszkola w pierwszym półroczu. Dla dalszych rozważań przyjmiemy, że przedszkole pracuje w trybie stacjonarnym.
Po przedstawieniu radzie pedagogicznej planu nadzoru pedagogicznego na nowy rok szkolny czas na jego wdrożenie. Rozplanowanie zadań na poszczególne miesiące i tygodnie pozwoli na systematyczne realizowanie zaplanowanych form nadzoru i dokonanie niezbędnych podsumowań w celu wyciągnięcia wniosków w półrocznym i końcowym sprawozdaniu.
Zarówno plan pracy przedszkola, jak i plan nadzoru pedagogicznego dyrektora to dokumenty obowiązujące w przedszkolu publicznym. Dyrektor przedszkola niepublicznego musi je opracowywać, jeśli osoba prowadząca przedszkole umieściła w statucie przedszkola takie wymogi lub w inny sposób zobowiązała do tego dyrektora.
Plan nadzoru pedagogicznego opracowywany w czasie trwania epidemii powinien uwzględniać 3 możliwe scenariusze dla przedszkola w nowym roku przedszkolnym, tj. powrót przedszkola do funkcjonowania bez ograniczeń (praca stacjonarna), funkcjonowanie przedszkola z ograniczeniami (kontynuowanie zdalnego nauczania) oraz model mieszany (część dzieci kształci się stacjonarnie, a część zdalnie).
Przyjęcie do grupy przedszkolnej nowego dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i konieczność rozszerzenia zakresu zaplanowanych obserwacji, czy też wyniki dotychczasowych – to tylko 2 z 7 najczęściej spotykanych przyczyny modyfikacji planu nadzoru pedagogicznego po pierwszym półroczu. Sprawdź, czy w Twojej placówce nie zaszły zmiany uzasadniające zmiany w planie.
Opracowując plan nadzoru pedagogicznego na rok szkolny 2019/2020 dyrektor przedszkola powinien uwzględnić wnioski z nadzoru pedagogicznego sprawowanego w poprzednim roku szkolnym oraz podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa, które corocznie ustala Minister Edukacji.
W tym roku opracowanie planu nadzoru pedagogicznego dyrektora przedszkola może sprawić szczególne trudności. Liczba zmian w prawie oraz ich szeroki zakres są przyczyną licznych wątpliwości – choć same przepisy dotyczące nadzoru pedagogicznego nie zostały istotnie zmienione, to zmianie uległo wiele zadań dyrektora. Sprawdź, jak zaplanować nadzór pedagogiczny w przedszkolu na rok 2017/2018.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.