Po dostarczeniu do przedszkola orzeczenia o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, wielu dyrektorów zastanawia się, czy konieczne jest wydanie formalnego zarządzenia w sprawie organizacji nauki dziecka. Przepisy nie nakładają takiego obowiązku. Organizacja nauki w tej formie opiera się na decyzji administracyjnej, jaką jest orzeczenie wydane przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Zamiast tworzenia dodatkowych formalności, dyrektorzy zobowiązani są do podjęcia odpowiednich działań organizacyjnych, które zapewnią realizację zaleceń zawartych w orzeczeniu.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Rodzice chcący złożyć w poradni psychologiczno-pedagogicznej wniosek o objęcia dziecka indywidualnym obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym zwracają się do przedszkola z prośbą o wydanie opinii w sprawie funkcjonowania dziecka. Pobierz przykładową opinię o dziecku na potrzeby wydania orzeczenia o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego.
Niniejszy dokument stanowi przykład. Został opracowany w celach demonstracyjnych. Należy pamiętać, że każda opinia o dziecku musi być tworzona indywidualnie i dostosowana do konkretnego dziecka.
Dostarczenie do przedszkola orzeczenia o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego nie oznacza, że dziecko nie może przebywać na terenie przedszkola. Jeżeli stan zdrowia dziecka na to pozwala, może uczęszczać do przedszkola nie tylko na zajęcia integrujące z innymi dziećmi, ale również na zajęcia rewalidacyjne i zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Indywidualne roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne jest specjalną formą edukacji stosowaną w przypadkach określonych przez przepisy prawa oświatowego. Organizuje się je na podstawie orzeczenia wydanego przez zespół orzekający działający w psychologiczno-pedagogicznej. Zdarza się, że rodzice dziecka wnioskują o zakończenie indywidualnego przygotowania przedszkolnego. Sprawdź, czy dyrektor szkoły może pozytywnie rozpatrzeć taki wniosek.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.
Przepisy prawa oświatowego przewidują dla przedszkoli niepublicznych stosunkowo duży poziom autonomii w zakresie zarządzania placówką. Nie oznacza to jednak, że mają całkowitą dowolność w zakresie realizacji podstawowych zadań przedszkola. Jednym z takich zadań jest obowiązek zorganizowania indywidualnego przygotowania przedszkolnego, jeżeli rodzic dostarczył orzeczenie. Sprawdź, czy przedszkole może odmówić zorganizowania indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego.
Dyrektor przedszkola ma obowiązek zorganizowania dla dziecka indywidualnego rocznego przygotowania przedszkolnego, jeżeli rodzice dostarczą odpowiednie orzeczenie. W takim przypadku często pojawiają się wątpliwości czy nauczycielom dojeżdżającym do domu dziecka należy się zwrot kosztów dojazdu.
Przepisy prawa oświatowego nie przewidują możliwości organizowania indywidualnego realizowania wychowania przedszkolnego przez dzieci, które nie realizują jeszcze rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego. Dziecko w wieku od 3 do 5 lat nie otrzyma zatem orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, kiedy można zorganizować indywidualne przygotowanie przedszkolne.
W przepisach prawa oświatowego nie wskazano terminu, w którym dyrektor musi zorganizować indywidualne przygotowanie przedszkolne. Ile więc czasu na zorganizowanie nauki ma dyrektor przedszkola?
Indywidualne obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne może być realizowane wyłącznie w miejscu pobytu dziecka – najczęściej w domu rodzinnym. Jednocześnie, jeśli nie jest to wykluczone z uwagi na stan zdrowia dziecka, przedszkole jest zobowiązane do zapewnienia mu kontaktu z rówieśnikami i możliwości uczestniczenia w życiu przedszkolnym. Jak w praktyce zapewnić dziecku kontakt ze środowiskiem przedszkolnym? Dowiedz się, jak organizować integrację ze środowiskiem przedszkolnym dziecku w naznaczaniu indywidualnym. W artykule ekspertka podpowiada, jak w praktyce powinna wyglądać obserwacja funkcjonowania dziecka. Wyjaśnia także, na jej podstawie dążyć do uczestniczenia dziecka w życiu przedszkola oraz kontaktu z rówieśnikami. Z artykułu dowiesz się również, na czym polega i kiedy możliwe jest czasowe zawieszenie indywidualnego przygotowania przedszkolnego.
Rodzice każdego dziecka uczęszczającego do przedszkola muszą do końca kwietnia otrzymać dokument informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej. W tym kontekście do roku pojawia się wiele pytań, a jedno z nich dotyczy informacji o gotowości szkolnej dzieci uczących się w domu. O ile przedszkole nie ma obowiązku przygotowania dokumentu dla dzieci objętych edukacją domową, o tyle ma obowiązek sporządzenia jej dla dzieci z orzeczeniem o indywidualnego rocznego przygotowania przedszkolnego.
Gdy dziecku z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego poradnia wyda orzeczenie o potrzebie nauczania indywidualnego lub indywidualnego rocznego przygotowania przedszkolnego, dyrektor, który zatrudnił do pomocy nauczyciela wspomagającego, ma trzy możliwości rozwiązania kwestii jego czasu pracy i przydzielonych zadań.
Indywidualnym obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym obejmuje się dzieci, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do przedszkola. Podstawą organizacji zajęć jest orzeczenie poradni. Dla takich dzieci nie opracowuje się indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.