Ważnym wydarzeniem dla rady pedagogicznej jest spotkanie rady pedagogicznej inicjowane przez dyrektora przedszkola przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Jako przewodniczący dyrektor musi dokładnie zaplanować zebranie i skutecznie poinformować członków rady o jego terminie i porządku. Głównym celem sierpniowego zebrania nauczycieli jest omówienie i zatwierdzenie istotnych kwestii dotyczących funkcjonowania przedszkola w nadchodzącym roku szkolnym. Sprawdź, których kwestii nie należy pomijać.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Przed powierzeniem stanowiska dyrektora pedagogicznego w przedszkolu niepublicznym często pojawia się pytanie, czy osoba je zajmująca musi ukończyć kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą. Poznaj odpowiedź eksperta.
W których przedszkolach do zajmowania stanowiska dyrektora niezębne są kwalifikacje z zarządzania lub zarządzania oświatą?
Czy dyrektor pedagogiczny w przedszkolu niepublicznym musi ukończyć kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą?
Kto określa wymagane kwalifikacje dyrektora przedszkola niepublicznego przedszkola?
Po przekroczeniu progu sali i przekazaniu dziecka pod opiekę nauczyciela to przedszkole zobowiązane jest do nadzoru nad wychowankiem. Jeśli dziecko podczas pobytu w placówce wyrządzi szkodę fizyczną innej osobie lub szkodę w mieniu, odpowiedzialność ponoszą pracownicy przedszkola. Dziecko w przedszkolu pozostaje pod opieką nauczyciela i to nauczyciel ponosi odpowiedzialność za każdą wyrządzoną szkodę. Sprawdź czy odpowiedzialność przedszkola wyklucza żądanie od rodziców ucznia pokrycia kosztów zniszczenia mienia.
Przed rozpoczęciem zajęć w nowych grupach dyrektor powinien odebrać od rodziców 20 zgód i oświadczeń. Bez nich w razie wypadku czy innego niebezpiecznego zdarzenia trudno mu będzie udowodnić, że dołożył należytej staranności przy zapewnieniu bezpieczeństwa dzieciom.
Rozpoznanie ryzyka specyficznych trudności w uczeniu się jest obligatoryjnym zadaniem nauczycieli klas I–III. Jednak już w przedszkolu można dostrzec symptomy ryzyka zagrożenia dysleksją. Gdy nauczyciel zaobserwuje pewne deficyty w rozwoju dziecka, powinien podjąć odpowiednie działania korekcyjno-kompensacyjne.
Dyrektor monitoruje podstawę programową wychowania przedszkolnego w trzech aspektach: planowanie i systematyczność realizacji; zgodność realizacji z zalecanymi warunkami oraz efekty realizacji. Często skupia się jednak na dwóch pierwszych zagadnieniach, a najistotniejsze są efekty działań nauczycieli.
Dyrektor może odmówić przyznania nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, ale tylko wówczas, gdy nie spełni on jednej z 6 ustawowych przesłanek. Taka decyzja powinna być uzasadniona, gdyż w przeciwnym razie może zostać podważona przez sąd pracy, który udzieli urlopu zamiast dyrektora.
Dyrektor powinien co najmniej raz w roku dokonać kontroli zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków korzystania z obiektów należących do przedszkola. Częstotliwość i terminy kontroli ustala w zależności od potrzeb. Taki przegląd warto przeprowadzić po zimie.
Dyrektor przedszkola ma różne możliwości zdyscyplinowania nauczyciela, który nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, począwszy od uwzględnienia tego w jego ocenie pracy, poprzez nieprzyznanie mu dodatku motywacyjnego, aż po pociągnięcie do odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Dyrektor powinien kontrolować, czy nauczyciel prawidłowo prowadzi obowiązkową dokumentację nauczania, wychowania i opieki określoną w przepisach oświatowych. Może on także zobligować nauczycieli do prowadzenia dodatkowej dokumentacji określonej w prawie wewnętrznym przedszkola.
Charakter pracy nauczyciela, w tym przede wszystkim obciążenie narządu głosu, sprawia że ta grupa zawodowa jest szczególnie narażona na choroby zawodowe. Dyrektor przedszkola jest odpowiedzialny za profilaktykę, która stosowana regularnie pozwoli uniknąć rozwiązania stosunku pracy z przewlekle chorym nauczycielem.
Dyrektor powinien zebrać wszystkie przepisy dotyczące organizacji wycieczek przedszkolnych w jednym dokumencie i stworzyć regulamin wyjść z dziećmi. Warto także przekazać nauczycielom, jakie dokumenty przed organizacją wycieczki i po jej zakończeniu powinni przedłożyć dyrektorowi.
Terminarz działań w ramach kontroli zarządczej na luty przewiduje kontrole: prawidłowości prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania, realizacji programów wychowania przedszkolnego, dokumentacji awansu zawodowego, dokumentacji wycieczek przedszkolnych oraz comiesięczną kontrolę kasową.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.