Dziecko obecnie jeszcze 5-letnie realizuje wychowanie przedszkolne poza przedszkolem (nauczanie domowe). Nauczyciele nie mogą prowadzić obserwacji diagnostycznych, a zatem nie mogą przygotować diagnozy gotowości szkolnej. Matka jednak chce posłać wcześniej dziecko do klasy pierwszej szkoły (twierdzi, że realizuje z dzieckiem program przygotowania przedszkolnego obowiązującego w zerówce). Jak sprawdzić dojrzałość szkolną, skoro nie chodzi do przedszkola? Rodzice nie wystąpili z wnioskiem o przygotowanie informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej w terminie do 30 września 2020 r. Bardzo im jednak zależy i zwrócili się z prośbą do nauczyciela przedszkola o przygotowanie takiej informacji, jednocześnie przyprowadzili dziecko do przedszkola na okres tygodnia, aby ułatwić nauczycielce przygotowanie diagnozy (teraz). Nauczycielka zna dziecko, gdyż uczęszczało do jej grupy w poprzednim roku. Czy trzeba w tej sprawie zwrócić się do poradni psychologiczno-pedagogicznej? Na jakiej podstawie dyrektor może wyrazić zgodę na wcześniejsze przyjęcie do szkoły dziecka 6-letniego po nauczaniu domowym w roku szkolnym 2021/2022?
Dokument, który przedszkola, oddziały przedszkolne i inne formy wychowania przedszkolnego przekazują rodzicom do końca kwietnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko ma obowiązek lub może rozpocząć naukę w szkole podstawowej powstaje na podstawie dokumentacji prowadzonych obserwacji pedagogicznych. Sprawdź, czy w przypadku przeniesienia dziecka w trakcie roku do innego przedszkola lub do szkolnej zerówki placówka ma obowiązek przekazać wstępną diagnozę do nowej placówki.
Z tego artykułu dowiesz się:
Diagnozowanie i obserwowanie dzieci przez cały okres ich pobytu w przedszkolu, a w roku poprzedzającym rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej objęcie ich diagnozą przedszkolną jest zadaniem nauczycieli. Za przeprowadzenie diagnozy przedszkolnej wszystkich dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu i wydanie ich rodzicom informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole odpowiedzialny jest dyrektor przedszkola. Sprawdź, czy Ty i Twoja kadra jesteście odpowiednio przygotowani do realizacji tego zadania.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Dowiedz się, czy nauczyciel ma obowiązek przekazać dyrektorowi obserwację i diagnozę dzieci przedszkolnych, tj. narzędzi, za których pomocą badał dzieci. Upewnij się także, czy nauczyciel ma obowiązek przekazać rodzicom wyniki obserwacji wstępnej 3–5-latków.
W ostatnim okresie w środowisku nauczycielskim pojawiło się pytanie – czy informacja o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole ma być opracowana wyłącznie na podstawie prowadzonych obserwacji? Rozwiewamy wątpliwości –regulacje dotyczące obserwowania i diagnozowania dzieci uczęszczających do przedszkola się nie zmieniły.
Rodzic ma prawo do zapoznania się z wynikami obserwacji wstępnej dziecka. Warto jednak zauważyć, że jeżeli w przedszkolu nie postanowiono inaczej, to rodzice nie muszą podpisywać informacji o wynikach obserwacji dziecka.
Zmiany w przepisach dotyczących diagnozy gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole nie wprowadziły zmian w procedurze przeprowadzania czynności z nią związanych. Oceniając gotowość szkolną dziecka, należy odwoływać się do podstawy programowej grupującej umiejętności dziecka w czterech obszarach rozwojowych, zwracając jednak uwagę na obszary wskazane w druku informacji o gotowości szkolnej wskazane przez MEN.
W roku poprzedzającym rozpoczęcie przez dziecko nauki w szkole podstawowej należy objąć je diagnozą przedszkolną. Wstępną obserwację na potrzeby analizy gotowości szkolnej należy przeprowadzić w październiku lub listopadzie. Cały proces powinien przebiegać pod kontrolą dyrektora.
Sposób przekazania informacji rodzicom o wynikach wstępnej analizy gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole powinien być uregulowany wewnętrznie. Jeśli w przedszkolu nie ma praktyki przekazywania wstępnej diagnozy na piśmie, rodzice nie mogą wymagać sporządzenia takiego dokumentu.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.