W wielu przedszkolach w czasie ferii zimowych frekwencja dzieci spada dużo poniżej połowy w stosunku do innych okresów roku szkolnego. Dyrektorzy często więc łączą grupy a nauczyciele korzystają w tym czasie z urlopów wypoczynkowych. Takie rozwiązanie nie zawsze jednak wystarcza i zdarza się, że nauczyciele, którzy są w pracy nie mają z kim prowadzić zajęć. Dotyczy to w szczególności godzin ponadwymiarowych i zajęć specjalistycznych. Czy zatem można zwolnić nauczyciela z obowiązku realizacji godzin w związku z brakiem dzieci? Sprawdzamy to dla Ciebie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Od 1 września 2022 roku nauczyciele szkół i przedszkoli będą mieli nowy obowiązek wliczany do czasu pracy – realizację tzw. godziny dostępności w przedszkolu. Sprawdź, na czym będzie polegało to rozwiązanie.
Dowiedz się, czy dyrektor może zmienić przydział godzin w ramach zastępstw (przydzielonych nie w ramach doraźnych zastępstw) i skrócić jednocześnie czas pracy przedszkola.
W okresie zdalnego nauczania nauczyciele przedszkoli nie odnotowują obecności dzieci na zajęciach w danym dniu w dzienniku zajęć. Nowy sposób dokumentowania zajęć w tym czasie powinien ustalić dyrektor.
Specjalistę zatrudnionego w przedszkolu w ramach pełnego etatu obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy, na który składa się m.in. obowiązkowe pensum. Poza nim pozostaje jeszcze pewna pula godzin do zadysponowania przez pracodawcę. Sprawdź, na co można ją przeznaczyć i jakie zadania specjalista realizuje w ramach czasu pracy.
Przepisy nie zawierają rozstrzygnięć dotyczących czasu realizacji zajęć przygotowujących do posługiwania się językiem obcym nowożytnym, zajęć realizowanych w ramach udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej czy zajęć rewalidacyjnych. Nie ma również przepisu, który regulowałby szczegółowo czas realizacji podstawy programowej. Oznacza to, że zajęcia te powinny być realizowane w czasie pobytu dziecka w przedszkolu, zapewnianym w wymiarze nie mniejszym niż 5 godzin dziennie – patrz przykład.
Zakres zadań, jaki można przydzielić nauczycielowi przedszkola w ramach czasu pracy, budzi wątpliwości nie tylko pracowników, ale także dyrektorów. Tymczasem przepisy wyraźnie wskazują, że w ramach czasu pracy i otrzymywanego wynagrodzenia nauczyciel zobowiązany jest nie tylko realizować pensum, ale także wykonywać m.in. zadania statutowe przedszkola oraz inne prace wynikające z przepisów. Sprawdź, czy w ramach zadań statutowych przedszkola można zlecić nauczycielom realizację zadań z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. rozporządzeniem w sprawie dokumentacji pracowniczej, pracodawcy muszą prowadzić dość szczegółową dokumentację dotyczącą czasu pracy oraz uprawnień związanych z rodzicielstwem, naliczania i wypłaty świadczeń pracowniczych, a także innych roszczeń wynikających ze stosunku pracy. Upewnij się, że znasz nowe zasady prowadzenia tej dokumentacji.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.