
- Data: 16.04.2022
Zatrudnianie nauczycieli w przedszkolu niepublicznym – co może sprawdzić urząd miasta?
Zdarza się, że pracownicy urzędu miasta wymagają od dyrektorów przedszkoli niepublicznych podawania danych, które nie wynikają z przepisów prawa. Tak było w jednym z przedszkoli niepublicznych prowadzonych przez naszego czytelnika. Otóż pracownicy urzędu wymagali, by dyrektor za każdym razem, gdy zmienia się kadra pedagogiczna, np. zatrudniony zostaje nowy pracownik, przedstawiał do urzędu nowy wykaz kadry przedszkola. Dowiedz się, czy urząd miasta ma prawo kontrolować zatrudnianie nauczycieli w prywatnym przedszkolu.

- Data: 28.03.2022
System motywacyjny pracowników przedszkoli niepublicznych
Motywacja to bardzo złożone zagadnienie. Jest jeszcze trudniejsze, gdy rozpatrujemy je w kontekście pracy ludzi. Są jednak działania, które może podjąć każdy dyrektor, by wykorzystać pełen potencjał swoich pracowników. Działania te zamykają się w systemie motywacyjnym, który będzie ważnym elementem podnoszenia efektywności pracy. Dotyczy to także pracowników przedszkoli. Zobacz, co warto zrobić, by system najlepiej odpowiadał potrzebom konkretnej placówki.

- Data: 16.03.2022
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w punkcie przedszkolnym - czy jest obowiązkowa?
Niepubliczne punkty przedszkolne są zobowiązane do udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej na takich samych zasadach co szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe. Ciekawostką jest natomiast to, że obowiązku tego nie mają publiczne punkty przedszkolne. Nie oznacza to jednak, że kwestia ta ich nie dotyczy. Poznaj regulacje prawne dotyczące pomocy psychologiczno-pedagogicznej w punkcie przedszkolnym.

- Data: 01.03.2022
Przyjęcie do polskiego przedszkola dziecka z Ukrainy
Dzieci z Ukrainy, które razem z rodzinami znalazły schronienie w Polsce, mogą podjąć lub kontynuować wychowanie przedszkolne w polskich przedszkolach i innych formach wychowania przedszkolnego. Sprawdź, czy w tym celu muszą spełnić jakieś specjalne warunki lub dostarczyć dokumenty.

- Data: 29.01.2022
Dokumentacja w przedszkolu niepublicznym – okres przechowywania
Z tego artykułu dowiesz się, jak długo przedszkole niepubliczne powinno przechowywać dokumentację związaną m.in. z awansem zawodowym nauczycieli, sprawami pracowniczymi, a także plany i programy, dzienniki, diagnozę gotowości szkolnej dziecka, karty diagnozy logopedycznej, dokumentację rekrutacyjną, umowy z rodzicami i inne dokumenty wytwarzane i przyjmowane przez przedszkole.

- Data: 29.01.2022
Realizacja nadzoru pedagogicznego przez dyrektora przedszkola publicznego i niepublicznego – checklista
Upewnij się, jakie przepisy regulujące nadzór pedagogiczny w przedszkolu powinieneś znać. Sprawdź, jakie zadania związane z nadzorem musisz zrealizować i jakie obowiązują Cię przy tym terminy. Upewnij się, jakie rodzaje dokumentów masz obowiązek opracować w ramach sprawowanego w placówce nadzoru pedagogicznego i jak w praktyce zrealizować plan nadzoru pedagogicznego.

- Data: 28.01.2022
Dodatkowe finanse dla przedszkola
Poza środkami otrzymywanymi z budżetu gminy i wpłat od rodziców przedszkola tak publiczne, jak i niepubliczne mogą pozyskiwać pieniądze także z innych źródeł – z tego artykułu dowiesz się z jakich. Poznasz także zasady gromadzenia i wydatkowania pozyskanych funduszy.

- Data: 13.01.2022
Przeniesienie dziecka do innej grupy w przedszkolu
W przedszkolu publicznym przydziału dzieci do grup dokonuje dyrektor przedszkola. Uwzględnia przy tym wiek dzieci oraz oczekiwania rodziców. Czy tak samo jest w przedszkolu niepublicznym? Dowiedz się, kto w przedszkolu niepublicznym jest osobą decyzyjną w sprawie przeniesienia dziecka do innej grupy.
Aktualny numer
