Dokumentacja związana z pomocą p-p w przedszkolu – kompendium dyrektora

Marzenna Czarnocka

Autor: Marzenna Czarnocka

Data aktualizacji dokumentu: 21 grudnia 2023
Dokumentacja związana z pomocą psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolu – kompendium dyrektora

Z obowiązkiem udzielania dzieciom przedszkolnym pomocy psychologiczno-pedagogicznej wiąże się wymóg odpowiedniego dokumentowania podejmowanych działań. Sprawdź, jakie dokumenty związane z realizacją tego zadania przedszkole musi gromadzić lub wytworzyć i kto jest za to odpowiedzialny.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

• Jakie są główne cele i zadania przedszkola w zakresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej?
  • Jakie informacje zawiera arkusz organizacji przedszkola i kto go przygotowuje?
  • Jakie wymagania kwalifikacyjne muszą spełniać nauczyciele i specjaliści udzielający pomocy psychologiczno-pedagogicznej?
  • Jakie są procedury wydawania opinii i orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego?
  • W jaki sposób dokumentowane są badania i obserwacje przeprowadzane przez nauczycieli i specjalistów?
  • Jak wygląda proces wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania dziecka i opracowywania indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego?
  • Jakie opinie o funkcjonowaniu dziecka sporządza przedszkole i w jakich sytuacjach?
  • Jakie informacje przekazywane są rodzicom w związku z udzielaniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej?
  • Jakie są procedury wnioskowania o przeprowadzenie diagnozy i wskazanie sposobu rozwiązania problemu dziecka?
  • Jakie zgody rodziców są wymagane w procesie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej?
  • Jak prowadzone są dzienniki zajęć specjalistów i jakie informacje zawierają?
  • Jak oceniana jest efektywność udzielanej pomocy i jakie wnioski są z tego wyciągane?
  • W jaki sposób przedszkola publiczne i niepubliczne dokumentują swoją działalność w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej?
  • Jakie są różnice w dokumentacji między przedszkolami publicznymi a niepublicznymi?

Marzenna Czarnocka

Autor: Marzenna Czarnocka

Dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej, wykładowca kursów dla nauczycieli i kadry zarządzającej placówek oświatowych.