Ochrona sygnalistów – prezydent podpisał ustawę
Prezydent podpisał długo wyczekiwaną ustawę o ochronie sygnalistów. Większość nowych przepisów wejdzie w życie we wrześniu 2024 r. Do tego czasu konieczne będzie wypracowanie i wdrożenie nowych rozwiązań, w szczególności procedury zgłaszania naruszeń prawa przez sygnalistów.
Celem ustawy z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów jest wdrożenie do polskiego porządku prawnego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Ustawa obejmie swoim zakresem szkoły i placówki oświatowe – zarówno publiczne jak i niepubliczne – zatrudniające minimum 50 osób.
Co jednak ważne, obowiązki wynikające z ustawy o ochronie sygnalistów nie obejmą przeszkoli prowadzonych przez gminy liczące mniej niż 10 tys. mieszkańców.
Ustawa o ochronie sygnalistów nakłada nowe obowiązki
Ustawa z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów przewiduje obowiązkowe:
- objęcie ochroną osób zgłaszających naruszenia prawa w organizacji tzw. sygnalistów (ochrona będzie dotyczyła działań odwetowych),
- przyjęcie wewnętrznej procedury zgłaszania naruszeń prawa,
- wdrożenie kanałów komunikacji, za pomocą których będą dokonywane zgłoszenia naruszeń,
- podejmowanie działań następczych w reakcji na zgłoszenia,
- rejestrowania zgłoszeń.
Nowe przepisy w przeważającej mierze wejdą w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw. Ogłoszenie ma nastąpić jeszcze w czerwcu 2024 r. zwracamy uwagę, że dłuższy (6-miesięczny) termin wejścia w życie przewidziano jedynie dla przepisów dotyczących zgłoszeń zewnętrznych. Regulacje, które mogą będą stosowane już od września 2024 r.
PRZEDSZKOLA NIEPUBLICZNE
Ustawa o ochronie sygnalistów będzie stosowana również w przedszkolach niepublicznych.
Źródło: