Realizacja szczepień jako kryterium rekrutacji do przedszkoli
Coraz więcej samorządów uchwala, jako dodatkowe kryterium rekrutacyjne do przedszkoli i żłobków, wymóg poddawania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym. Wielu rodziców uważa jednak to kryterium za dyskryminujące, dlatego poprosili Rzecznika Praw Obywatelskich o interwencję w tej sprawie.
Część organów prowadzących wskazuje poddanie dziecka obowiązkowym szczepieniom jako dodatkowe kryterium rekrutacyjne w oparciu o art. 131 ust. 4 ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1148 ze zm.). Uchwały te często stają się przedmiotem skarg wojewodów do sądów administracyjnych. W obecnym stanie prawnym możliwe jest więc zróżnicowanie w tym zakresie procesów rekrutacji do przedszkoli w skali kraju.
( II ) Wątpliwości Ministerstwa Edukacji Narodowej
Warto przypomnieć, że Ministerstwo Edukacji Narodowej w odpowiedzi na interpelację poselską nr 30292 w sprawie premiowania zaszczepionych dzieci podczas rekrutacji do przedszkoli publicznych z 10 kwietnia 2019 r. wyraziło wątpliwości, czy wprowadzenie przepisów, które przyznają pierwszeństwo w rekrutacji do przedszkoli dzieciom zaszczepionym nie będzie ograniczeniem konstytucyjnego prawa równego dostępu do nauki (art. 70 Konstytucji RP). Do tej pory jednak Ministerstwo nie podjęło żadnych działań mających na celu rozwiązanie tych wątpliwości na gruncie istniejących przepisów.
( II ) Zdaniem sądów nie ma tu dyskryminacji
Natomiast w orzecznictwie sądów administracyjnych zaczyna utrwalać się pogląd, zgodnie z którym wprowadzenie oświadczenia o poddaniu dziecka obowiązkowym szczepieniom, jako kryterium dostępu do publicznego przedszkola lub żłobka, nie jest dyskryminujące dla dzieci, których rodzice nie złożyli stosownego oświadczenia (zob. wyrok WSA w Gliwicach z 6 sierpnia 2019 r., sygn. akt III SA/Gl 489/19; wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z 29 sierpnia 2019 r., sygn. akt II SA/Gl 406/19; wyrok WSA w Olsztynie z 23 września 2019 r., sygn.. akt II SA/Ol 493/19). Sądy wskazują, że uchwała uwzględniająca w procesie rekrutacji do publicznego żłobka lub przedszkola kryterium poddania obowiązkowym szczepieniom ochronnym nie jest aktem dyskryminującym dzieci, których rodzice nie złożyli stosownego oświadczenia. Nie jest też bezpodstawnym nierównym traktowaniem podmiotów podobnych, gdyż wszyscy są równi wobec prawa również w sferze obowiązków ustawowych.
( II ) Obowiązek szczepień wynika z przepisów
Należy pamiętać, że obowiązek poddania się osób przebywających na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowym szczepieniom ochronnym w ramach Programu Szczepień Ochronnych wynika wprost z przepisów prawa.
( II ) Zdaniem RPO warto premiować realizacje szczepień
W ocenie Rzecznika rozwiązania prawne przyczyniające się do mobilizowania rodziców do poddawania dzieci obowiązkowym szczepieniom zasługują na aprobatę. Rozwiązania takie muszą być jednak zgodne z konstytucyjnym standardami ochrony praw i wolności. Niewątpliwie, zgodnie z treścią art. 31 ust. 3 Konstytucji RP, zasadne byłoby więc uregulowanie wskazanych kwestii na poziomie ustawowym.
Rzecznik wystąpił w powyższej sprawie do Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. O dalszych działaniach podejmowanych w tej sprawie będziemy Państwa informować na łamach kolejnych wydań czasopisma.
Źródło:
- Strona www Rzecznik Praw Obywatelskich.