Bony na święta z ZFŚS – o różnej wartości i opodatkowane
Bony przyznawane pracownikom przedszkola z okazji świąt Bożego Narodzenia jako świadczenie socjalne muszą być przyznawane w zróżnicowanej wysokości, w zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osób uprawnionych do korzystania z ZFŚS. Bony nie podlegają zwolnieniu podatkowemu.
Środki ZFŚS działającego w przedszkolu można wydatkować na:
usługi świadczone na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formachwychowania przedszkolnego,
- udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także
- zwrotną lub bezzwrotną pomoc na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową
(art. 2 pkt 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, dalej: ustawa o ZFŚS).
Bony mieszczą się w kategorii pomocy materialnej, która może być finansowana z ZFŚS (art. 2 pkt 1 ustawy o ZFŚS). Podstawą przyznawania świadczeń socjalnych jest jednak regulamin obowiązujący w danym przedszkolu. Jeżeli regulamin przewiduje możliwość przyznawania bonów z ZFŚS, to pracodawca może je przydzielać, z uwzględnieniem jednak sytuacji socjalnej osób uprawnionych.
ZAPAMIĘTAJ: Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z niego (art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS).
Bony i inne podobne świadczenie są opodatkowane
Wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1.000 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych). Mając na względzie, że bony zostały wyłączone z przedmiotowego zwolnienia podatkowego wprost, ich wartość podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a pracodawca jako płatnik powinien pobrać zaliczkę na podatek dochodowy z wynagrodzenia pracownika.
ZAPAMIĘTAJ: Bony muszą być przyznawane w zróżnicowanej wysokości, uzależnionej od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej, a ich wartość należy doliczyć do wynagrodzenia pracownika i opodatkować.
Drogi Czytelniku, jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w oświacie, sprawdź szkolenie, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Dowiesz się kto z pracowników i w jakich okolicznościach ma prawo do świadczeń i jak unikać błędów w zakresie zarządzania funduszem. Skorzystaj z kodu rabatowego na hasło OŚWIATA 2019 na 15% rabatu! Szczegóły na www.lp-wip.pl/zakladowy-fundusz-swiadczen-socjalnych-w-oswiacie.
Podstawa prawna
- art. 2 pkt 1, art. 8 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1352 ze zm.),
- art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 21 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.).
W PRZEDSZKOLACH NIEPUBLICZNYCH
Fundusz tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty tworzą fundusz na wniosek zakładowej organizacji związkowej (art. 3 ust. 1, ust. 1c ustawy o ZFŚS).
Dariusz Dwojewski
doktor nauk prawnych, specjalista prawa oświatowego