Z okazji świąt Bożego Narodzenia z ZFŚS w przedszkolu przyznawane są pracownikom różnego rodzaju świadczenia do których zaliczamy paczki, bony oraz np. zapomogi. Przydzielając je, trzeba jednak pamiętać o tym, by kierować się kryterium socjalnym i nie dzielić świadczeń każdemu po równo. Trzeba także pamiętać o zasadach opodatkowania i korzystania ze zwolnień podatkowych dla świadczeń socjalnych z ZFŚS w przedszkolu. Sprawdź, jak przyznawać świąteczne świadczenie z ZFŚS.
Z tego artykułu dowiesz się:
Na święta Bożego Narodzenia przedszkola bardzo często przyznają paczki ze słodyczami i zabawkami dla dzieci swoich pracowników. Są one finansowane ze środków ZFŚS. Zdarza się, że wartość tych świadczeń różnicowana jest w zależności od liczby dzieci pozostających na utrzymaniu pracownika. Dowiedz się, czy taki sposób wartościowania paczek jest zgodny z kryterium socjalnym.
Ani okres zatrudnienia, ani wymiar etatu, ani także fakt, że pracownicy pozostają w stosunku pracy z inną placówką, nie mogą mieć wpływu na prawo i wysokość świadczeń z funduszu socjalnego. Przyznawanie świadczeń z ZFŚS może być uzależnione tylko i wyłącznie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej.
Czy wiesz, że wręczenie pracownikom bonów z okazji świąt Bożego Narodzenia może być nie tylko miłym akcentem, ale i polem do potencjalnych błędów formalnych i podatkowych? W przedszkolach, gdzie działa zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS), bony świąteczne to forma pomocy materialnej, która musi być przyznawana z uwzględnieniem sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracowników – nie może być równa dla wszystkich. Co więcej, ich wartość trzeba opodatkować, bo bony nie korzystają ze zwolnienia podatkowego. Sprawdź, jak nie popełnić błędu, który może kosztować więcej niż wartość samego świadczenia.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.