Archiwalny

Dwa świadczenia finansowe na wakacje

Data aktualizacji dokumentu: 2 lipca 2019
Dokument archiwalny

Nauczyciele zatrudnieni w przedszkolach publicznych w terminie do 31 sierpnia otrzymają ze środków ZFŚS świadczenie urlopowe, którego wysokość nie jest związana z ich sytuacją socjalną. Świadczenie to jest niezależne od innych świadczeń przyznawanych ze środków ZFŚS, a jego wypłata nie może uniemożliwić nauczycielom skorzystania z tzw. wczasów pod gruszą wypłacanych na podstawie regulaminu.

Osobami uprawnionymi do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w przedszkolu są:

  • pracownicy,
  • emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny oraz
  • inne osoby, którym dyrektor przedszkola przyznał w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu

(art. 2 pkt 5 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych).

ZAPAMIĘTAJ: Osoby te zawsze mają prawo korzystać ze świadczeń finansowanych ze środków ZFŚS i dyrektor przedszkola nie może ich tego prawa pozbawić.

( II ) Świadczenie urlopowe jest obligatoryjne…

W okresie korzystania z urlopów wypoczynkowych (w terminie do 31 sierpnia) nauczyciele przedszkoli otrzymają świadczenie urlopowe. Wysokość tego świadczenia nie jest uzależniona od sytuacji socjalnej nauczyciela, ale od zajmowanego stanowiska (nauczyciel) oraz okresu i wymiaru zatrudnienia w danym roku szkolnym.

( II ) …a dopłata do wypoczynku przysługuje na mocy regulaminu

Jeżeli regulamin ZFŚS obowiązujący w danym przedszkolu przewiduje dofinansowanie do wypoczynku organizowanego we własnym zakresie (tzw. wczasy pod gruszą), to nie można wyłączyć możliwości ubiegania się o to świadczenie niektórych pracowników (np. zatrudnionych na stanowisku nauczyciela). Oznacza to, że niezależnie od otrzymywanego corocznie świadczenia urlopowego nauczyciele przedszkoli mają prawo do dopłaty do wypoczynku na zasadach wskazanych w regulaminie ZFŚS przedszkola.

( II ) Kryteria przyznawania świadczeń – w regulaminie

Jedynym kryterium przyznawania świadczeń z ZFŚS może być sytuacja życiowa, rodzinna i materialna osoby uprawnionej (art. 8 ust. 2 ustawy o ZFŚS). Doprecyzowanie kryterium socjalnego w regulaminach polega najczęściej na ustaleniu progów dochodowych, tj. dochodu na osobę w rodzinie, i w zależności od tego ustala się wysokość pomocy socjalnej dla konkretnej osoby uprawnionej. Kryterium tym nie może być rodzaj zajmowanego stanowiska.

W PRZEDSZKOLACH NIEPUBLICZNYCH

Przedszkola zatrudniające na 1 stycznia mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na etat mogą tworzyć fundusz lub mogą wypłacać świadczenie urlopowe.

Podstawa prawna:

  • art. 2 pkt 5, art. 8 ust. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 1316 ze zm.),
  • art. 53 ust. 1a ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 967 ze zm.).

Dariusz Dwojewski

doktor nauk prawnych, specjalista prawa pracy i prawa oświatowego

Numer 135 Październik/Listopad 2024 r.
Dodano: 24.10.2024

Numer 135 Październik/Listopad 2024 r.

Pokaż listę wydań

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin