Każdy nauczyciel zatrudniony w szkole lub przedszkolu ma prawo do świadczenia urlopowego w wysokości odpisu podstawowego, o którym mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym. Sprawdź, jak w praktyce obliczyć wysokość świadczenia urlopowego dla nauczyciela w 2024 roku. Upewnij się także, czy świadczenie urlopowe przysługuje np. nauczycielom na urlopach macierzyńskich, rodzicielskich, wychowawczych czy też dla poratowania zdrowia.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Urlop wychowawczy nauczyciela to okres, w którym nie otrzymuje on wynagrodzenia. Jest to bowiem odmiana urlopu bezpłatnego. Nie oznacza to jednak, że w czasie jest on pozbawiony prawa do korzystania z wszelkich świadczeń. W okresie poprzedzającym wakacje pada najwięcej pytań o prawo do korzystania ze świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz świadczenia urlopowego. Sprawdź, co przysługuje nauczycielowi na urlopie bezpłatnym.
Nie zostawiaj wyliczeń na ostatnią chwilę – sprawdź już teraz wysokość świadczenia urlopowego dla nauczycieli przedszkoli, które musisz wypłacić ze środków ZFŚS do 31 sierpnia.
Świadczenie urlopowe wypłacane nauczycielom publicznych przedszkoli w terminie do 31 sierpnia nie może być zmniejszone z powodu uczestnictwa nauczyciela w strajku pracowników oświaty, jaki miał miejsce w kwietniu tego roku.
Nauczyciele zatrudnieni w przedszkolach publicznych w terminie do 31 sierpnia otrzymają ze środków ZFŚS świadczenie urlopowe, którego wysokość nie jest związana z ich sytuacją socjalną. Świadczenie to jest niezależne od innych świadczeń przyznawanych ze środków ZFŚS, a jego wypłata nie może uniemożliwić nauczycielom skorzystania z tzw. wczasów pod gruszą wypłacanych na podstawie regulaminu.
Do 31 sierpnia 2018 r. należy wypłacić szczególne świadczenie zarezerwowane wyłącznie dla nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela tj. świadczenie urlopowe. Sprawdź komu i w jakiej wysokości je wypłacić.
Długotrwałe nieobecności w pracy, krótkie umowy na czas określony, rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy w trakcie miesiąca, zawieszenie w pełnieniu obowiązków lub przywrócenie do pracy, uzupełnianie pensum – to tylko niektóre przypadki związane z wypłatą świadczenia urlopowego, które warto dokładnie przeanalizować, zanim zaakceptuje się kwotę do wypłaty.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.