Woda przeznaczona dla dzieci musi spełniać wymagania zdrowotne i posiadać atesty

Autor: Lucyna Gromiec

Data aktualizacji dokumentu: 15 lipca 2023
Dokument archiwalny
Woda przeznaczona dla dzieci musi spełniać wymagania zdrowotne i posiadać atesty

Przepisy nakładają na przedszkole obowiązek zapewnienia dzieciom dostępu do wody pitnej. O tym, w jakim miejscu woda będzie dostępna, decyduje dyrektor. Niekoniecznie musi być to sala zajęć, może być to np. stołówka lub korytarz. Jednak musi być to miejsce dostępne dla dzieci, a woda musi spełniać wymagania sanitarne. Sprawdź, o czym w kontekście jakości wody do spożycia przez dzieci musi pamiętać dyrektor przedszkola.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

• Jakie są wymagania dotyczące dostępu do wody pitnej w przedszkolach?
  • Kto decyduje o miejscu, w którym dzieci mają dostęp do wody?
  • Jakie środki zabezpieczeń należy zapewnić dla miejsca dostępnego dla dzieci i wody pitnej?
  • Jakie czynniki powinny być brane pod uwagę wybierając dystrybutor wody?
  • Jakie informacje powinny być zawarte na etykiecie butelki z wodą butelkowaną?
  • Jakie rodzaje wody są bezpieczne dla dzieci i spełniają wymagania sanitarno-higieniczne?
  • Jakie atesty i certyfikaty powinny posiadać dystrybutory i dostawcy wody?

Przedszkole musi dysponować wodą przeznaczoną do picia przez dzieci

Zapewnienie dzieciom swobodnego dostępu do wody musi wiązać się z odpowiednim zabezpieczeniem miejsca, w którym będą mogły ją pobierać. Ze względów organizacyjnych wskazane jest odpowiednie oznakowanie tego miejsca oraz wywieszenie instrukcji obsługi w widocznym miejscu.

W przedszkolu warto przygotować instrukcję obrazkową, a także zadbać o wzmocnienie nadzoru nauczycieli i pomocy nauczyciela nad miejscem, w którym jest dostępna. Każde dziecko powinno mieć zawsze możliwość poproszenia o pomoc w pobraniu wody – w szczególności w przypadku źródełek i dystrybutorów.

Źródełko, dystrybutor lub woda w butelce - kluczowa jest jakość wody przeznaczonej do spożycia

Przedszkola podłączane do sieci wodociągowej mogą zainstalować tzw. źródełka zaopatrywane przez tę sieć. Źródełka zbudowane są w taki sposób, by dzieci mogły z nich bezpiecznie korzystać, nie zanieczyszczając urządzenia. W trakcie eksploatacji punktu z wodą pitną należy cyklicznie powtarzać badania wody w zakresie określonym w rozporządzeniu w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz ustaloną przez dyrektora przedszkola dobrą praktyką higieniczną.

W razie braku sieci wodociągowej dyrektor może zapewnić inne źródło wody spełniającej wymagania dla wody zdatnej do picia, np. wykorzystując dystrybutory. Tego typu urządzenie powinno być:

• dostosowane do wzrostu dzieci,
  • proste w obsłudze,
  • bezpieczne, np. pozbawione ostrych krawędzi,
  • posiadające atesty i certyfikaty.

Wybierając dystrybutor, dyrektor powinien zwrócić uwagę na:

• koszt wypożyczenia dystrybutora,
  • jakość dostarczanej wody,
  • cenę,
  • przeglądy techniczne sprzętu,
  • sposób usuwania awarii sprzętu.

Taka woda powinna być podawana w opakowaniach jednostkowych.

Dopuszczalnym rozwiązaniem jest również dostarczenie dzieciom wody w jednorazowych butelkach.

Wybierając wodę butelkowaną, należy zwracać uwagę, czy na etykiecie znajdują się następujące informacje:

• woda posiada atest PZH,
  • nazwa producenta,
  • nazwa źródła i miejsce wydobycia,
  • stały skład chemiczny wody,
  • termin przydatności do spożycia.

Woda tylko ze źródła zdatnego do picia - może być to woda z kranu z sieci wodociągowej

Na terenie przedszkola powinna być dystrybuowana naturalna woda mineralna nisko- lub średniozmineralizowana, woda źródlana lub woda stołowa. Woda bezpieczna dla zdrowia ludzkiego jest wolna od mikroorganizmów chorobotwórczych i pasożytów, substancji chemicznych w ilościach zagrażających zdrowiu, nie ma właściwości korozyjnych i spełnia wymagania środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży. Nadzór nad jakością wody przeznaczonej do spożycia sprawuje Sanepid.

W związku z powyższym Państwowa Inspekcja Sanitarna (Sanepid) sprawdza, czy wymagania te spełnia m.in. woda pobierana z urządzeń i instalacji wodociągowej, a także z indywidualnych ujęć wody bez względu na ilość dostarczanej wody, jeśli woda ta służy do działalności handlowej lub publicznej.

Dyrektor powinien zwrócić uwagę, czy dystrybutor posiada krajowe atesty, np. Państwowego Zakładu Higieny lub atest higieniczny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny. Z kolei dostawcy, np. rozlewnie wody, powinni posiadać certyfikaty systemu HACCP oraz NSF International.

O piciu wody warto przypominać

Oprócz zapewnienia stałego dostępu do wody pitnej dyrektor przedszkola powinien poinformować nauczycieli, dzieci i ich rodziców o konieczności częstego nawadniania organizmu oraz o roli wody w codziennej diecie. Nauczyciele powinni natomiast przypominać dzieciom o piciu wody, w szczególności przed aktywnością fizyczną, przed zabawą i w trakcie zabawy, podczas upałów oraz dużych mrozów.

Ważne jest także dawanie dzieciom dobrego przykładu. Im częściej będą widziały nauczycieli sięgających po wodę, tym częściej same będą prosiły o jej podanie.

Nauczyciele nie powinni sięgać po napoje, których podawanie dzieciom jest zabronione na podstawie przepisów o wymaganiach żywieniowych w przedszkolu.

PRZEDSZKOLA NIEPUBLICZNE, PUNKTY PRZEDSZKOLNE

Opisane zasady zapewniania dzieciom dostępu do wody pitnej w przedszkolu obowiązują również w przedszkolach niepublicznych i innych formach wychowania przedszkolnego.

Podstawa prawna:
Autor: Zofia Rudzińska