Zmiana stanowiska pracy nauczyciela to przeniesienie go do pracy o innym wymiarze pensum niż do tej pory realizował np. zamiast pensum 22-godzinnego przydzielenie pensum 25-godzinnego albo przeniesienie w ramach zespołu placówek ze szkoły do przedszkola (oddziału przedszkolnego) lub odwrotnie. Taka zmiana musi zostać wprowadzona do umowy o pracę. Najszybszą formą modyfikacji zapisów umowy o pracę jest zawarcie porozumienia zmieniającego. Pobierz przykładowy aneks do umowy o pracę w zakresie zmiany stanowiska pracy.
Wbrew powszechnej opinii przydzielenie nauczycielowi w ramach polecenia służbowego połowy etatu, ale na innym stanowisku niż dotychczas np. zamiast 11/22 – 12,5/25, czy też zamiast 9/18 – 11/22 itd. nie jest poprawnym rozwiązaniem. W przypadku nauczycieli pół etatu na jednym stanowisku nie jest równe połowie etatu na innym stanowisku a wręcz przeciwnie taka zmiana może być dla nauczyciela niekorzystna finansowo. Sprawdź o co chodzi z nierównymi połowami etatów nauczycieli i dlaczego nie w każdym przypadku zmiana przydziału godzin nie może nastąpić na zasadzie polecenia służbowego.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Zwracamy się z pytaniem dotyczącym rozliczania urlopu wypoczynkowego nauczyciela zatrudnionego dotychczasowo, jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, któremu od 1 września 2023 r. zostaną przydzielone godziny w oddziale przedszkolnym wchodzącym w struktury przedszkola publicznego. Jesteśmy zespołem szkolno-przedszkolnym – w skład placówki wchodzi szkoła podstawowa i przedszkole publiczne. Co z urlopem tego nauczyciela, jeżeli od września zacznie pracę w placówce nieferyjnej, a z przepisów wynika, że 35 dni urlopu nauczyciel nabędzie dopiero od stycznia 2024 roku? Rozumiemy, że do końca roku kalendarzowego ma korzystać z urlopu na zasadach szkoły feryjnej, ale czy jeżeli od września do grudnia przypadną jakieś przerwy świąteczne lub dni wolne (z godzin dyrektorskich), to nauczyciel ten, mimo że zacznie pracę (od września) w przedszkolu, będzie miał nadal prawo do takiego urlopu, jeżeli przypadnie ono między wrześniem a grudniem, tak jak nauczyciele SP? Czy nauczycielowi temu można wówczas od września, poza 22 godzinami pracy w oddziale „0”, zlecić nadgodziny w ramach zajęć opiekuńczo-wychowawczych?
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.