Przedszkole niepubliczne jest zobowiązane realizować podstawę programową taką samą jak przedszkole publiczne. Natomiast organizację przedszkola niepublicznego określa jego statut nadany przez osobę prowadzącą przedszkole. Przepisy nie wskazują, co należy zawrzeć w organizacji przedszkola ani jak skonstruować rozkład dnia przedszkola. Czy to oznacza, że możliwe jest zaplanowanie zajęć dodatkowych w czasie przeznaczonym na realizację podstawy programowej? Sprawdź, jak organizować zajęcia dodatkowe bez naruszenia zasad realizacji zadań przedszkola.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
W ramach realizacji statutowych zadań przedszkola, dyrektor organizuje między innymi zajęcia dodatkowe. W przedszkolach niepublicznych opłata ponoszona przez rodziców za te zajęcia może być zdecydowanie wyższa niż w przedszkolach publicznych i nie wszyscy rodzice decydują się na korzystanie z nich. W związku z tym, czy takie zajęcia muszą odbywać się w godzinach poza podstawą programową?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkoli publicznych często domagają się od dyrekcji organizacji zajęć dodatkowych na wzór tych, jakie w swojej ofercie mają placówki niepubliczne. Z tego artykułu dowiesz się, na jakich zasadach możliwa jest organizacja zajęć dodatkowych w tych placówkach.
Sprawdź, czy rada rodziców może finansować zajęcia dodatkowe w ramach wspierania podstawy programowej dla wszystkich dzieci.
W przedszkolu publicznym mogą odbywać się zajęcia dodatkowe, ale rodzice nie mogą płacić za te zajęcia więcej niż 1 zł za godzinę, niezależnie od tego, w jaki sposób będą one prowadzone. Pewnym rozwiązaniem jest zawarcie umowy o prowadzenie zajęć dodatkowych przez samych rodziców (każdy z osobna lub przez pełnomocnika, a nie jako rada rodziców), a przedszkole może jedynie wynająć pomieszczenia na potrzeby zajęć.
Przepisy nie rozstrzygają w jakim czasie i w jakim wymiarze powinny być organizowane zajęcia dla dziecka objętego wychowaniem przedszkolnym na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Czy formy wsparcia mogą być zatem zapewnione w czasie gwarantowanego bezpłatnego nauczania czy po zakończeniu tych zajęć?
Zajęcia rozwijające uzdolnienia dzieci to jedna z form pomocy psychologiczno-pedagogicznej realizowanej w przedszkolach. Sprawdź, jak przydzielać i rozliczać takie zajęcia oraz dowiedz się, kiedy za prowadzenie zajęć rozwijających uzdolnienia nauczyciel otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.