Sprawdź, jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego nauczyciela szkoły podstawowej z oddziałem przedszkolnym, który w jednym roku kalendarzowym wykonuje obowiązki w szkole a następnie w oddziale przedszkolnym lub odwrotnie.
Nauczyciel przedszkola zatrudniony na część roku w niepełnym wymiarze czasu pracy ma prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym do wymiaru i okresu zatrudniania w danym roku kalendarzowym. Jeżeli podejmuje kolejne zatrudnienie w tym samym roku – z tego tytułu również ma naliczony urlop proporcjonalny. W sumie jednak urlop na dany rok – liczony proporcjonalnie dla każdej umowy – nie może przekroczyć maksymalnego wymiaru urlopu, jaki przysługuje w roku kalendarzowym.
Nauczyciel, który realizuje godziny w zespole szkolno-przedszkolnym lub w szkole z oddziałami przedszkolnymi powinien mieć ustalone pensum łączone. Następnie w odniesieniu do tego pensum należy ustalić wymiar jego urlopu – z uwzględnieniem pensum według którego realizuje większy wymiar godzin, zaś sam wymiar urlopu oblicza się w oparciu o pensum łączone.
Nauczyciel przedszkola, który przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia przez kilka miesięcy lub cały rok, nie traci prawa do urlopu wypoczynkowego. Korzystanie z urlopu dla poratowania zdrowia nie obniża także wymiaru urlopu wypoczynkowego.
Nauczyciel zatrudniony jednocześnie w szkole i przedszkolu w czasie ferii zimowych korzysta z urlopu wypoczynkowego, jeżeli w szkole realizuje większą liczbę godzin niż w przedszkolu oraz gdy liczba godzin jest równa dla obu typów placówek. W jaki sposób należy zorganizować pracę przedszkola w czasie ferii, kiedy nauczyciel przebywa na urlopie?
Powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie określają terminu, w jakim powinien być sporządzony plan urlopów. Ze względu jednak na to, że nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni przedszkola mogą korzystać z urlopu już od 1 stycznia, ustalenie planu urlopów powinno nastąpić przed tą datą.
Wprowadzenie do Karty Nauczyciela szczególnych uregulowań w zakresie obniżenia wymiaru czasu pracy dla nauczyciela posiadającego prawo do urlopu wychowawczego pozwoliło na rozwianie wątpliwości dotyczących skorzystania z tej możliwości przez nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania. Sprawdź, jak znowelizowana ustawa reguluje tę kwestię.
Przez tzw. urlop okolicznościowy należy rozumieć zwolnienie od pracy udzielane względu na szczególne okoliczności osobiste, które uniemożliwiają pracownikowi stawienie się do pracy. Przepisy regulujące zasady udzielania takich zwolnień nie są jednak precyzyjne, co w praktyce rodzi wiele problemów. Poznaj odpowiedzi na 20 najczęściej zadawanych pytań i upewnij się, że postępujesz zgodnie z prawem.
W przedszkolach często zatrudnia się nauczycieli tylko na kilka lub kilkanaście godzin tygodniowo. Ma to wpływ na wymiar urlopu i w praktyce sprawia trudności w ustaleniu, ile godzin z puli urlopowej odejmuje się za każdy dzień wypoczynku. Tymczasem nie ma tu znaczenia liczba godzin pensum, ale ogólny dobowy wymiar czasu pracy.
Urlopu zdrowotnego nie powinno się planować w tym samym czasie, co wypoczynkowego. Może to bowiem pozbawić nauczyciela szansy na odzyskanie niewykorzystanego wypoczynku. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w przedszkolu nie było planu urlopowego – wówczas należy udzielić nauczycielowi zaległego urlopu wypoczynkowego.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.