Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania wywiadu z dr Pawłem Łuczakiem, który opowiada o najważniejszych aspektach zmian w przepisach dotyczących udzielania i korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem.
Ekspert odpowiada m.in. na następujące pytania:
Pracownik może złożyć wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego (w formie pisemnej lub elektronicznej). Co do zasady pełny wymiar urlopu rodzicielskiego wynosi 41 tygodni (urodzenie jednego dziecka) lub 43 tygodnie (poród mnogi). Należy jednak pamiętać, że 9 tygodni w ramach tego wymiaru jest zawsze na zarezerwowane wyłączność dla drugiego rodzica.
Przeczytaj również:
Kwestia podziału urlopu rodzicielskiego pomiędzy matkę a ojca dziecka budzi wiele wątpliwości. Dowiedz się, czy pracownica, która złożyła wniosek o pełny wymiar urlopu rodzicielskiego z góry, może dzielić się tym urlopem z ojcem dziecka w ten sposób, że urlop rozpocznie ojciec, a następnie pozostałą cześć wykorzysta matka. Dowiedz się także, o co chodzi z tzw. luźną częścią urlopu rodzicielskiego wynoszącą 16 tygodni.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Zmiany w uprawnieniach związanych z rodzicielstwem, jakie weszły w życie w tym roku, wymagają modyfikacji wzorów dotychczas stosowanych w szkole. By rozwiać pojawiające się w tym zakresie wątpliwości, przedstawiamy przykłady siedmiu najczęstszych wniosków rodzicielskich z opisem.
Obowiązujące od 2 stycznia 2016 r. rozwiązania dotyczące korzystania z uprawnień rodzicielskich mają ułatwić młodym rodzicom godzenie obowiązków opiekuńczych z zawodowymi. Zmiany częściowo dotyczą także tych pracowników, którzy w momencie zmiany regulacji już korzystali z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego.
Od 1 stycznia 2016 r. dyrektor przedszkola będzie musiał na piśmie poinformować swoich pracowników o przysługujących im uprawnieniach związanych z rodzicielstwem, a także zaakceptować wniosek pracownika o zmiany w rozkładzie i systemie czasu pracy. Zmienią się także zasady udzielania przerw na karmienie i korzystania z urlopów rodzicielskich.
Fakt korzystania przez nauczyciela z urlopów związanych z rodzicielstwem nie może być wyłącznym powodem odmowy dofinansowania studiów podyplomowych. Co więcej, w zakresie dofinansowania nauczyciel przebywający na urlopie nie powinien być traktowany mniej korzystnie od pracownika, który z urlopu nie korzysta.
Od 31 marca 2015 r. nieobecność nauczyciela w trakcie stażu trwająca dłużej niż rok i dotycząca korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem nie spowoduje konieczności przedłużenia stażu. O 6 miesięcy zostanie bowiem wydłużony okres dopuszczalnej nieobecności z tych przyczyn bez konsekwencji dla awansu zawodowego.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.