Podstawą prawną wypowiedzenia umowy z przedszkolem będzie przepis Kodeksu cywilnego dotyczący umowy cywilnoprawnej, którą zawiera się pomiędzy rodzicami a placówką przedszkolną. Zgodnie z Kodeksem cywilnym (art. 746–754) umowa o świadczenie usług, w tym umowa o uczęszczanie dziecka do przedszkola, może zostać rozwiązana przez każdą ze stron na zasadzie wypowiedzenia, jeżeli w umowie nie zostały określone inne zasady rozwiązania umowy. Pobierz przykładowy wzór wypowiedzenia umowy o uczęszczanie dziecka do przedszkola.
Umowę cywilnoprawną co do zasady łatwiej jest rozwiązać niż stosunek pracy. Wypowiadając umowę zlecenia, należy jednak pamiętać o zwrocie wydatków, a niekiedy także odszkodowaniu. Sprawdź, w jakich przypadkach wypowiedzenie umowy zlecenia w przedszkolu będzie się wiązało z dodatkowymi obowiązkami i kosztami.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Przepisy prawa oświatowego nie rozstrzygają jednoznacznie, czy dokumenty potwierdzające wolę zapisania dziecka do przedszkola powinny być podpisane przez oboje rodziców. Kwestię tę mogą regulować przepisy wewnętrzne. W celu uniknięcia ewentualnych zarzutów, należy wymagać jednak podpisu obojga rodziców.
Mimo że nie istnieje wzorzec umowy zawieranej z rodzicami dzieci uczęszczających do placówek niepublicznych i że w zakresie kształtowania treści stosunku zobowiązaniowego obowiązuje zasada swobody umów, nie oznacza to jednak, że przedszkole może narzucić rodzicom postanowienia, które są niezgodne z przepisami. Niestety, odkąd mamy epidemię, wiele placówek zmodyfikowało zapisy swoich umów, wprowadzając dodatkowe opłaty związane z epidemią czy też formułując dodatkowe obowiązki po stronie rodziców. Cześć tych zapisów nie ma jednak oparcia w przepisach. Sprawdź zatem, jakich zapisów należy unikać.
Funkcjonowanie przedszkoli w czasie epidemii, w tym całkowite ich zamknięcie przez pewien czas, a następnie wprowadzenie reżimu sanitarnego, wymusiło modyfikacje umów zawieranych z rodzicami – szczególnie w kontekście opłat oraz odpowiedzialności placówki. Sprawdź, jak zmodyfikować umowę na czas epidemii COVID-19 i dowiedz się, czy zapisy statutu także powinny być zmienione.
Zastanawiasz się, kiedy i w jakich okolicznościach można wypowiedzieć umowę z przedszkolem? To ważna kwestia, która może dotyczyć każdego rodzica, szczególnie jeśli sytuacja życiowa lub potrzeby dziecka się zmieniają. W artykule przedstawiamy nie tylko przepisy prawne, które regulują zawieranie i rozwiązanie umowy z przedszkolem, ale także wskazujemy, jakie konsekwencje może wiązać się z pochopnym rozwiązaniem umowy. Dowiesz się również, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby wypowiedzenie było skuteczne oraz jak złożyć odpowiedni dokument w sposób prawidłowy. Zapraszamy do lektury, by mieć pewność, jak krok po kroku przeprowadzić proces wypowiedzenia umowy z przedszkolem!
Jakie przepisy regulują zawieranie umów z rodzicami przedszkolaków.
Kiedy przedszkole może wypowiedzieć umowę z rodzicami.
Jakie mogą być konsekwencje pochopnego rozwiązania umowy.
Jakie sytuacje umożliwiają rozwiązanie umowy przez rodziców.
Jakie zasady obowiązują przy wypowiedzeniu umowy z przedszkolem.
Jak prawidłowo napisać wypowiedzenie umowy z przedszkolem.
Jakie przepisy Kodeksu cywilnego dotyczą wypowiedzenia umowy o świadczenie usług.
Pobierz wzór dokumentu:
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.