Przepisy prawa oświatowego zobowiązują wszystkie przedszkola do tworzenia przepisów prawa wewnętrznego, które stanowią uszczegółowienie kwestii uregulowanych w aktach prawnych wyższego rzędu, takich jak ustawy i rozporządzenia. Najważniejsze z wewnętrznych aktów to zarządzenia i decyzje dyrektora przedszkola oraz uchwały organów wewnętrznych przedszkola. Dowiedz się, co zrobić, gdy w proces przygotowania lub treść tych dokumentów wkradnie się błąd. Upewnij się, że pracy przedszkola nie zakłócą nieprawidłowo wydane akty prawa wewnętrznego i zapewnij ich zgodność z prawem.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Dowiedz się, czy po podjęciu uchwały przez radę pedagogiczną dyrektor musi wydać zarządzenie w tej samej sprawie w celu wykonania tej uchwały.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dyrektor przedszkola, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, dopuszcza do użytku w danym przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, danej innej formie wychowania przedszkolnego przedstawiony przez nauczyciela lub zespół nauczycieli odpowiednio program wychowania przedszkolnego. Pobierz wzór uchwały rady pedagogicznej w sprawie programów wychowania przedszkolnego.
Przeczytaj również:
Przepisy prawa oświatowego mówią, że dyrektor przedszkola realizuje uchwały rady przedszkola oraz rady pedagogicznej, podjęte w ramach ich kompetencji stanowiących. Nie oznacza to jednak, że ma on obowiązek wykonania każdej uchwały – nie uczyni tego w sytuacji, gdy będzie ona niezgodna z przepisami prawa. Co jednak ważne – dyrektor nie może samodzielnie uchylić uchwały.
Podejmowanie przez nauczyciela działań innowacyjnych jest istotne zarówno w kontekście uzyskiwania stopni awansu zawodowego, jak i oceny pracy nauczyciela. Powszechnie przyjmuje się więc, że nauczycieli realizują tzw. innowacje pedagogiczne. Co jednak ważne – nie ma przepisów wskazujących na konieczność podjęcia uchwały rady pedagogicznej w sprawie wdrażania innowacji pedagogicznej w przedszkolu.
Uchwały i zarządzenia dotyczące organizacji pracy przedszkola powinny być podejmowane na dany rok szkolny. W związku z tym w kolejnym roku szkolnym nie mogą obowiązywać te, które zostały podjęte i wydane w poprzednim.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.