Nauczyciel i pracownik samorządowy (niepedagogiczny) zatrudnieni w publicznym przedszkolu nie nabędą prawa do trzynastki za dany rok, jeżeli nie spełnią warunku przepracowania w danym roku co najmniej 6 miesięcy i jeżeli nie znajdą się na liście kilu wyjątków o tej zasady. O braku prawa do trzynastki warto poinformować pracownika na piśmie wskazując mu, dlaczego nie nabył do niego prawa. Czasami bowiem krótkotrwała nieobecność w pracy, o której podwładny zapomniał może go pozbawić prawa do trzynastki, na którą liczył. Pobierz wzór informacji o braku prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
Pobierz przykładowy wzór pisma dla nauczyciela w sprawie wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
Początek roku kalendarzowego to czas ustalania prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników przedszkoli. Nie wszyscy jednak otrzymają to świadczenie. Poznaj 10 zasad ustalania prawa do trzynastki w przedszkolu i dowiedz się m.in., co w praktyce oznacza zatrudnienie nauczyciela zgodnie z organizacją pracy przedszkola, jak liczyć okres efektywnie przepracowany w danym roku kalendarzowym, kiedy pracownicy przedszkoli niepublicznych mogą otrzymać trzynastkę oraz jakie składniki wynagrodzenia nauczycieli i pracowników niepedagogicznych wliczane są do podstawy trzynastki.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Pobierz wzory:
Przepisy nie wymagają pisemnego informowania pracowników o nabyciu prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Jeżeli jednak pracownik lub nauczyciel poprosi o pisemne potwierdzenie przyznania lub odmowy przyznania trzynastki – należy sporządzić odpowiednie pismo
31 marca mija termin wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników przedszkoli za 2018 r. Jednakże nie wszyscy pracownicy przedszkola otrzymają trzynastki w wymiarze odpowiadającym ich okresowi pracy oraz wysokości wynagrodzenia. W przypadku pracowników z długami należy liczyć się z koniecznością potrącenia należnych im świadczeń. Szczególną uwagę zwrócić trzeba na potrącenia komornicze.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne wypłaca się tylko tym pracownikom, którzy efektywnie pracowali przez min. 6 miesięcy albo zaszła jedna z 20 okoliczności zwalniających z konieczności przepracowania tego okresu a dodatkowo nie popełnili żadnego z 4 przewinień pozbawiających ich prawa do trzynastki. Sprawdź, kto powinien otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2017 rok.
Czasami pomyłka pracownika działu kadr powoduje, że dodatkowe wynagrodzenie roczne wypłacane jest w nieprawidłowej kwocie bądź z opóźnieniem. W takich sytuacjach korzyści zwykle osiąga pracownik, od którego trudno wyegzekwować zwrot nadpłaty, a w przypadku niedopłaty należy wypłacić odsetki.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne wypłacane do 31 marca w przedszkolach samorządowych to swoista nagroda za efektywne i nienaganne wykonywanie pracy.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.