Testy psychologiczne, także te dla przedszkolaków, może przeprowadzać psycholog. Pedagog może natomiast przeprowadzać badania i działania diagnostyczne w zakresie udzielanej dzieciom pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Tych badań oraz działań nie można utożsamiać z testami przeprowadzanymi przez psychologów. Sprawdź szczegóły.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Przedszkola stają przed wieloma wyzwaniami, związanymi nie tylko z edukacją, ale także z zapewnieniem wsparcia emocjonalnego i psychologicznego dla najmłodszych. Według aktualnych przepisów zatrudnienie psychologa w przedszkolu specjalnym nie jest obowiązkowe. Nie oznacza to jednak, że nie jest możliwe. W artykule przyglądamy się standardom zatrudniania specjalistów w placówkach edukacyjnych oraz wskazujemy, dlaczego mimo braku takiego wymogu, warto zadbać w obecność psychologa w przedszkolu specjalnym.
W przepisach prawa oświatowego nie wskazuje się na obowiązek sporządzania sprawozdania z pracy psychologa w przedszkolu. W wielu przedszkolach takie wymaganie wprowadza jednak dyrektor. Sprawdź, jak może wyglądać przykładowe sprawozdanie psychologa z rocznej pracy.
Niniejszy dokument stanowi przykład. Został opracowany w celach demonstracyjnych. Należy pamiętać, że każda opinia o dziecku musi być tworzona indywidualnie i dostosowana do konkretnego dziecka.
Przeczytaj również:
W przedszkolu, w którym organizowane jest wczesne wspomaganie rozwoju dziecka musi być zatrudniony psycholog. Jest to bowiem specjalista obligatoryjnie wchodzący w skład zespołu wwr. Jeżeli w przypadku danego dziecka stwierdzona zostanie potrzeba uwzględnienia zajęć z psychologiem w ramach wwr, to może on prowadzić je w ramach swojego pensum.
W przedszkolu, do którego uczęszcza więcej niż 50 dzieci zatrudnienie psychologa jest obligatoryjne. W praktyce pozyskanie tego specjalisty nastręcza wiele trudności, szczególnie jeżeli oferta dotyczy zatrudnienie psychologa na część etatu. Należy jednak pamiętać, że w przedszkolach publicznych, tak samo jak w szkołach, możliwe jest zatrudnienie psychologa bez przygotowania pedagogicznego.
Czy kilkulatek rozumie śmierć? Czy skoro otwarcie nie wyraża tęsknoty za zmarłą babcią, to czy w ogóle wie, co się stało? Wokół tematu żałoby u małych dzieci funkcjonuje wiele mylnych przekonań. Jednym z nich jest przeświadczenie, że nie potrzebują one rzetelnego wyjaśnienia sytuacji utraty, a najlepiej w ogóle nie poruszać tematu śmierci. Czasami dorośli mylnie zakładają, że maluch szybko zapomni o osobie, którą stracił, nie będzie za nią tęsknił i po prostu przywyknie do nowej sytuacji. Zwyczajna zabawa brana jest za dobrą monetę – skoro dziecko się bawi i uśmiecha, to pewnie nie cierpi. Warto jednak pamiętać, że dzieci przeżywają trudne sytuacje w inny sposób niż dorośli. Dowiedz się, jak przebiega proces przeżywania żałoby i jak rozmawiać z dzieckiem o stracie bliskiej osoby.
Od roku obowiązek zatrudnienia w przedszkolu psychologa jest jednym z trudniejszych zadań stojących przed dyrektorami. Słuszna idea zwiększenia dostępności specjalistów zderzyła się bowiem z rzeczywistością, w której brakuje kandydatów do podjęcia zatrudnienia w przedszkolu. Trzeba jednocześnie pamiętać, że przepisy dotyczące kwalifikacji psychologa w przedszkolu są wymagające – konieczne jest ukończenie pięciu lat studiów na kierunku psychologia. Wymagania tego nie można spełnić, kończąc studia podyplomowe lub tylko studia drugiego stopnia.
Organizując pracę przedszkola w okresie wakacyjnym zdarza się, że dyrektorzy planują prowadzenie zajęć wychowania przedszkolnego przez zatrudnionych w przedszkolu specjalistów. Warto pamiętać, że nie wszyscy posiadają kwalifikacje do prowadzenia zajęć, w ramach których realizowana jest podstawa programowa wychowania przedszkolnego. W artykule analizujemy, czy możliwe jest prowadzenie zajęć przez psychologa w czasie dyżuru wakacyjnego w przedszkolu.
Nieobecność nauczyciela w przedszkolu oznacza konieczność przydzielenia godzin doraźnego zastępstwa. O ile nie budzi wątpliwości możliwość przydzielania ich osobom zatrudnionym na stanowisku nauczyciela przedszkola, o tyle pojawiają się one w odniesieniu do specjalistów. Sprawdź, czy zgodne z prawem są zastępstwa doraźne dla psychologa w przedszkolu.
Obecność psychologa w przedszkolu zaczyna być standardem. Nie zawsze jednak bywa jasne, jaka jest jego rola w codziennej pracy placówki edukacyjnej. Czym w ramach współpracy z rodzicami powinien się zajmować psycholog? Jaka jest jego rola w komunikacji z rodzicami przedszkolaków? Jakiego rodzaju wsparciem obejmuje dzieci, rodziców, wychowawców i nauczycieli specjalistów?
Przedszkole to czas intensywnego rozwoju intelektualnego, społecznego i emocjonalnego. Dziecko uczy się funkcjonować w innym środowisku niż rodzinne. Nawiązuje relacje, uczy się regulować własne emocje i radzić sobie z rozstaniem z opiekunami. W tym okresie mogą dać o sobie znać również różnorodne trudności rozwojowe, które wymagają pracy i wsparcia. Dlatego tak istotna jest dla przedszkola współpraca z psychologiem dziecięcym. W artykule wyjaśniamy, jaką wiedzę powinien posiadać psycholog w przedszkolu oraz, co w praktyce robi psycholog przedszkolny.
Obowiązujące od 1 września 2022 r. przepisy dotyczące awansu zawodowego pozostają w ścisłym w związku z nowymi zasadami zatrudniania nauczycieli w przedszkolach i szkołach publicznych. Także od roku szkolnego 2022/2023 obowiązują nowe standardy zatrudniania nauczycieli i w wielu przedszkolach konieczne stało się zatrudnienie nieobecnych dotąd specjalistów. Okazuje się, że w praktyce najwięcej problemów sprawia zatrudnienie na część etatu nauczycieli bez stopnia awansu zawodowego w trakcie roku szkolnego. Sprawdzamy jaką umowę zaproponować psychologowi zatrudnianemu w przedszkolu publicznym na część etatu. Wskazówki mają jednak zastosowanie do każdego innego nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego zatrudnianego w trakcie roku szkolnego, tj. nauczycieli wychowania przedszkolnego, pedagoga, pedagoga specjalnego, logopedy itd.
Od 1 września 2022 r. zatrudnienie psychologa jest obowiązkowe w każdym przedszkolu, do którego uczęszcza powyżej 50 dzieci. Nowy przepis art. 42d ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela dotyczy także przedszkoli niepublicznych. Upewnij się, jakie wymagania kwalifikacyjne musi spełnić psycholog by mógł pracować w przedszkolu niepublicznym. Dowiedz się także, jaką formę zatrudnienia dla niego wybrać – czy umowę o pracę, czy też umowę cywilnoprawną.
Z tego artykułu dowiesz się:
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.