Zamieszczenie w opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej zalecenia objęcia dziecka terapią pedagogiczną, zobowiązuje przedszkole do zorganizowania takich zajęć. Trzeba jednak pamiętać, że terapia powinna być organizowana zgodnie z zaleceniami. Jeżeli w opinii wskazano na terapię indywidualną, to nie należy zastępować jej zajęciami grupowymi.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Przepisy nie określają daty ważności opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej czy opinii logopedycznej. Wynika ona bowiem nie z daty jej wydania, lecz z merytorycznej zawartości uwarunkowanej aktualnymi potrzebami ucznia, które na przestrzeni kilku lat mogą się istotnie zmienić. W praktyce trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy opinia wydana miesiąc, kilka miesięcy czy nawet lat temu jest aktualna.
Zarówno na początku jak i w trakcie roku szkolnego rodzice dziecka mogą przedkładać orzeczenia w szkole i przedszkolu a także dostarczać opinie poradni na temat zalecanych metod pracy z uczniem. Mimo tego, że opinia poradni nie ma takiej mocy wiążącej jak orzeczenie, to jednak nie można lekceważyć zawartych w niej zaleceń do pracy z dzieckiem. Dowolności nie ma tym bardziej przy realizacji wytycznych zawartych w orzeczeniu, i to nawet wówczas, gdy w przedszkolu nie ma odpowiedniej kadry, by je zrealizować. Sprawdź, jak poradzić sobie z rozwiązaniem problemów organizacyjnych i finansowych związanych z organizacją specjalnych metod kształcenia dziecka.
Z tego artykułu dowiesz się:
Przepisy umożliwiają, a nawet obligują przedszkole do podjęcia działań w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej na podstawie rozpoznania dokonanego przez nauczycieli i specjalistów w przedszkolu. Do udzielenia dziecku wsparcia nie jest wymagana opinia o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju ani żaden dokument wydany przez poradnię, jeśli rozpoznana zostanie potrzeba dziecka uzasadniająca objęcie go pomocą psychologiczno-pedagogiczną.
Pobierz przykładowy wzór opinii o dziecku dla poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Prawo oświatowe ogranicza niektóre kompetencje niepublicznych poradni psychologiczna pedagogicznych. Orzeczenia i część opinii mogą wydawać tylko poradnie publiczne – sprawdź, do wydawania których uprawnione są wyłącznie poradnie publiczne, a kiedy należy uwzględnić również opinię poradni niepublicznej.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.