Okres ruchu kadrowego w przedszkolu to jeden z najtrudniejszych momentów w roku. Często konieczne są bowiem zwolnienia lub zmiany w warunkach zatrudnienia nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Formalności związanych z rozwiązaniem umowy jest dużo i łatwo niektóre przeoczyć. Błąd może być kosztowny. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, żeby nie spotkać się ze zwolnionym pracownikiem w sądzie pracy.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
W dniu 31 lipca 2023 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszony został nowy tekst jednolity ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. Sprawdź, jak obecnie prawidłowo powoływać się na tę ustawę w realizacji czynności z zakresu prawa pracy.
Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania wywiadu z dr Pawłem Łuczakiem, który opowiada o najważniejszych aspektach zmian w przepisach dotyczących udzielania i korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem.
Ekspert odpowiada m.in. na następujące pytania:
Od 26 kwietnia 2026 r. pracownicy mają prawo do 5 dni opieki nad członkiem rodziny lub domownikiem. Za czas korzystania z nowego urlopu opiekuńczego pracownik przedszkola nie otrzyma wynagrodzenia, ale ten okres zwolnienia od pracy będzie wliczany do ogólnego okresu zatrudnienia, który wpływa na uprawnienia pracownicze. Dowiedz się, kto, kiedy i na jakiej podstawie może skorzystać z dni opieki nad członkiem rodziny. Upewnij się, jakie informacje musi zawierać wniosek pracownika o udzielenie urlopu wprowadzonego dzięki unijnej dyrektywie.
Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania wywiadu z dr Pawłem Łuczakiem, który opowiada o najważniejszych aspektach zmian w zasadach nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy w przedszkolu niepublicznym.
Pobierz wzory wniosków obowiązujących po wejściu w życie nowego rozporządzenia MRiPS w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków.
Od 18 maja 2023 r. obowiązuje nowe rozporządzenie MRiPS z 8 maja 2023 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków.
W dniu 26 kwietnia 2023 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, dzięki której zmianie uległy m.in. przepisy dotyczące zasad udzielania i korzystania z urlopu rodzicielskiego. Implementacja unijnej dyrektywy work-life balance uznawana jest za korzystną dla osób korzystających z urlopów związanych z rodzicielstwem. Sprawdź, jakie zasady dotyczące korzystania z urlopu rodzicielskiego wprowadziła nowelizacja Kodeksu pracy obowiązująca od 26 kwietnia 2023 r.
Przeczytaj również:
Zmiany w Kodeksie pracy wprowadzone ustawą 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw oznaczają poważne zmiany w informacji o warunkach zatrudnienia dla pracowników publicznych i niepublicznych przedszkoli. Sprawdź, co musi zawierać informacja o warunkach zatrudnienia w przedszkolu od 26 kwietnia 2023 r. Dowiedz się, czy nowelizacja obejmuje również obecnych pracowników.
Praca zdalna na dobre zagościła w wielu branżach – niewątpliwie jest to pokłosie pandemii. Dotychczas szczątkowe regulacje dotyczące tej kwestii można było odnaleźć w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. W końcu, w dniu 7 kwietnia 2023 r., wchodzą w życie długo wyczekiwane przepisy dotyczące pracy zdalnej. Czy w związku z tymi zmianami praca zdalna będzie wykorzystywana w praktyce w przedszkolach? Z pewnością tak, choć zapewne z uwagi na specyfikę pracy przedszkoli i prowadzone zajęcia z dziećmi, tylko w ograniczonym zakresie.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.