Dyrektorzy szkół i przedszkoli często stają przed koniecznością podjęcia decyzji wymagającej znajomości prawa dotyczącego możliwości i zasad udostępniania informacji, szczególnie osobom, które nie są pracownikami przedszkola. Każda prośba i wniosek o udostępnienie informacji dotyczących przedszkola wymaga szybkiej reakcji, a w niektórych sytuacjach niezwłocznej odpowiedzi. Powoduje to wiele pytań i wątpliwości, m.in.: jakie informacje podlegają udostępnieniu, komu należy udostępnić informacje, kto jest zobowiązany do ich udzielania, w jakich terminach i formach należy udostępniać informacje, jakie są ograniczenia dostępu do informacji. Rzetelna wiedza pozwoli rozwiać te wątpliwości – znajdziesz ją w tym tekście.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Udzielenie odmowy załatwienia wniosku o dostęp do informacji publicznej nastręcza dyrektorom wielu problemów. Najczęstszym błędem jest utożsamianie odmowy wyłącznie jako sytuacji, gdy informacja nie stanowi informacji publicznej. Duże zdziwienie wywołuje natomiast stwierdzenie, że informacja, której żąda wnioskodawca, co prawda stanowi informację publiczną, ale nie podlega udostępnieniu. W artykule przybliżamy kwestię właściwej formy odmownego załatwienia wniosku o dostęp do informacji publicznej złożonego na podstawie ustawy z 6 września 2001 r.
Do przedszkoli i szkół często trafiają wnioski o udostępnienie informacji dotyczących pracowników. Rodzice, a także anonimowe osoby domagają się ujawnienia danych dotyczących wykształcenia czy wynagrodzeń osób zatrudnionych w publicznych i niepublicznych jednostkach systemu oświaty. Jak należy traktować pisma zawierające takie żądania? Czy ma tu znaczenie charakter informacji, której ujawnienia się żąda? Sprawy dotyczące udostępniania informacji publicznej są trudne i niejednoznaczne, niejednokrotnie zdarza się, że nawet sądy administracyjne podejmują rozbieżne rozstrzygnięcia. Dowiedz się, czy dyrektor ma obowiązek zapewnienia dostępu do danych o pracownikach przedszkola.
Najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych wskazuje, że niektóre informacje wymagają udostępnienia, a wniosek musi być rozpatrzony w ściśle określonej formie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jakim zakresie do przedszkoli niepublicznych mają zastosowanie regulacje ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Ustawa o dostępie do informacji publicznej wskazuje, które informacje należy zamieścić w Biuletynie Informacji Publicznej, ale nie określa katalogu informacji, które należy udostępnić na wniosek. Dyrektor przedszkola ma obowiązek udzielenia odpowiedzi na każdy wniosek o udostępnienie informacji, ale nie wszystkie dane powinny być ujawniane.
Obowiązek udostępniania informacji publicznych w praktyce jest często lekceważony, czego skutkiem jest duża liczba przegranych przez dyrektorów postępowań przed sądami administracyjnymi. Dlatego każdy dyrektor powinien wiedzieć, które z informacji posiadanych przez przedszkole powinien udostępniać, kiedy, komu i na jakich zasadach.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.