Dodatek funkcyjny wypłacany m.in. mentorowi w okresie odbywania przygotowania do zawodu przez nauczyciela początkującego jest ściśle związany z powierzoną nauczycielowi funkcją. Sprawdź, czy długotrwała nieobecność nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu uzasadnia odwołanie mentora z funkcji i wstrzymanie wypłaty dodatku funkcyjnego. Dowiedz się także jak formalnie odwołać mentora z funkcji i w jakim terminie nastąpi wstrzymanie wypłaty dodatku funkcyjnego.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nauczyciel opiekujący się oddziałem przedszkolnym ma prawo do dodatku funkcyjnego tzw. dodatku za wychowawstwo. O jego wysokości decyduje organ prowadzący, który może określić go kwotowo lub procentowo w odniesieniu do wynagrodzenia zasadniczego. W praktyce pojawiają się wątpliwości, czy wychowawca oddziału nieobecny w pracy powinien mieć w tym czasie wypłacany dodatek – sprawdź, jak przepisy regulują tę kwestię.
Powierzając opiekę nad oddziałem dwóm nauczycielom, należy przyznać obu pracownikom dodatek funkcyjny z tytułu sprawowania funkcji nauczyciela opiekującego się oddziałem przedszkolnym.
W związku z rozszerzeniem kręgu nauczycieli uprawnionych do dodatku funkcyjnego o nauczycieli opiekujących się oddziałem przedszkolnym, konieczna jest aktualizacja regulaminów wynagradzania przez organy prowadzące przedszkola. Zmiany trzeba wprowadzić jak najszybciej, gdyż nowości te obowiązują od 1 września br.
Poza wzrostem wynagrodzeń zasadniczych, jaki od 1 września 2019 r. gwarantuje nauczycielom zmieniona Karta Nauczyciela. Zmieni się także wykaz stanowisk oraz funkcji uprawniających nauczyciela do dodatku funkcyjnego. Tym samym w sposób jednoznaczny przesądzono, że tzw. dodatek za wychowawstwo (dodatek funkcyjny) przysługuje także nauczycielom przedszkoli, którym powierzono opiekę nad danym oddziałem.
Zasady wynagradzania i rodzaje świadczeń finansowych dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych w przedszkolach publicznych wynikają wprost z przepisów, dlatego dyrektor nie ma tu praktycznie żadnej swobody w zakresie decydowania, czy i jakie świadczenie zostanie przyznane. Inaczej jest w placówkach niepublicznych – tu kwestie płacowe dla wszystkich pracowników określa regulamin wynagradzania, umowa o pracę lub inne dokumenty wewnętrzne. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, finansując określone świadczenie z dotacji, bo nie każdy wydatek będzie zgodny z zasadami jej przeznaczania. Sprawdź, jakie świadczenia finansowe można wypłacić pracownikom przedszkola.
Opiekę nad oddziałem powierza się jednemu lub dwóm nauczycielom – w zależności od czasu pracy oddziału i realizowanych w nim zadań oraz z uwzględnieniem propozycji rodziców dzieci danego oddziału. Nie oznacza to jednak, że zajęć z dziećmi nie może prowadzić więcej niż dwóch nauczycieli.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.