Przepisy prawa oświatowego zezwalają na prowadzenie w przedszkolu zajęć z udziałem wolontariuszy. Trzeba jednak pamiętać, że udział w prowadzeniu nie jest równoznaczny z samodzielnym prowadzeniem zajęć. Zawsze musi uczestniczyć w nich również nauczyciel, a same zajęcia muszą być wykazane w arkuszu organizacyjnym. Sprawdź, jakich formalności dopełnić organizując w przedszkolu zajęcia prowadzone z udziałem wolontariusza.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Przedstawiciele związków zawodowych bywają wyjątkowo aktywni, jeżeli chodzi o korzystanie z prawa wglądu w różne dokumenty przedszkolne. Sprawdź, czy dyrektor przedszkola ma obowiązek udostępnić arkusz organizacji pracy przedszkola, nawet jeżeli wnioskodawcą jest związek zawodowy mający w placówce tylko jednego przedstawiciela.
Przedszkole jako placówka nieferyjna, funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący. Taka przerwa, z praktycznego punktu widzenia, oznacza zmianę o charakterze organizacyjnym. Nie ma jednak żadnych przepisów wskazujących na konieczność wykazania terminu wakacyjnej przerwy w pracy przedszkola w arkuszu organizacyjnym.
Dowiedz się czy w przedszkolu publicznym prowadzonym przez spółkę z o.o. powinien być tworzony arkusz organizacyjny na każdy rok szkolny.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jeden z naszych Czytelników, dyrektor publicznego oddziału przedszkolnego, dostał negatywną opinię od kuratora oświaty do arkusza organizacyjnego ze względu na nieokreślenie wakacyjnej przerwy w pracy oddziału. Sprawdź, co w tej kwestii stanowią przepisy i czy kurator miał w tym przypadku prawo negatywnie zaopiniować ten dokument.
W praktyce niejednokrotnie można spotkać się z sytuacją, w której organ prowadzący wręcz nakazuje dyrektorowi aneksowanie już zatwierdzonego arkusza organizacyjnego lub przedstawia w związku z tym wytyczne. Czy dyrektor musi zastosować się do takich poleceń? Sprawdź, jak zareagować w takim przypadku.
Wielu dyrektorów przedszkoli w arkuszach organizacyjnych zatwierdziło podwójną obsadę na niektórych zajęciach, np. religii, języku angielskim, rytmice czy też gimnastyce. Nie jest to działanie niezgodne z prawem, gdyż „podwójna płatność” za jedną godzinę zajęć, np. nauczyciela religii i wychowawcy, może służyć zapewnieniu opieki dzieciom nieuczęszczającym na religię.
Arkusz organizacji jest podstawowym dokumentem określającym zasady funkcjonowania przedszkola. Dokument ten musi opierać się na aktualnych przepisach prawa oświatowego. Sprawdź, jak zgodnie z prawem opracować ten dokument by nie został zakwestionowany przez organ prowadzący i kuratorium.
W arkuszu organizacyjnym przedszkola znajdują się dane osobowe nauczycieli, którzy często nie zgadzają się na ich udostępnianie. Jak wynika z orzecznictwa, arkusz organizacyjny jest informacją publiczną, a przedszkole ma wręcz obowiązek go udostępnić – warto wyjaśnić te kwestie pracownikom przedszkola i nie narażać się na zarzut niedopełnienia obowiązków w związku z udostępnianiem arkusza.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.