
- Data: 13.02.2023
Nieprzyjęcie dziecka do przedszkola z uwagi na brak miejsc
W razie nieprzyjęcia dziecka do żadnego ze wskazanych w czasie rekrutacji przedszkoli wójt (burmistrz, prezydent miasta) jest obowiązany pisemnie wskazać rodzicom, nie później niż przed rozpoczęciem postępowania uzupełniającego, inne przedszkole, oddział przedszkolny w szkole podstawowej albo inną formę wychowania przedszkolnego, które mogą przyjąć dziecko (art. 31 ust. 10 UPO). Przepis wyraźnie stanowi, że wskazanie przedszkola następuje nie później niż przed rozpoczęciem postępowania uzupełniającego.

- Data: 13.02.2023
Oświadczenia mogą podlegać weryfikacji
Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach, w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego lub może zwrócić się do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata o potwierdzenie tych okoliczności (art. 150 ust. 7 ustawy Prawo oświatowe). Wójt (burmistrz, prezydent miasta) potwierdza te okoliczności w terminie 14 dni – w przypadku postępowania rekrutacyjnego, o którym mowa w art. 131 ustawy Prawo oświatowe.

- Data: 13.02.2023
Postępowanie rekrutacyjne w przedszkolu integracyjnym
Wspomniane wcześniej przepisy stosuje się odpowiednio do postępowania rekrutacyjnego do publicznego przedszkola integracyjnego i oddziału integracyjnego w publicznym przedszkolu ogólnodostępnym, w przypadku dzieci nieposiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność.

- Data: 13.02.2023
Przykładowy harmonogram postępowania rekrutacyjnego
Przykładowy harmonogram postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego, w tym terminy składania dokumentów, do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, zgodnie z Zarządzeniem nr …………….. Wójta Gminy ………………………………, z dnia …………………….. .

- Data: 13.02.2023
Rekrutacja do przedszkola konkursowego
Artykuł 17 ust. 1 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych stanowi, że niepubliczne przedszkole niebędące przedszkolem specjalnym otrzymuje na każdego ucznia z budżetu gminy dotację w wysokości równej podstawowej kwocie dotacji dla przedszkoli. Co ważne, na ucznia niepełnosprawnego przyznawana jest w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na takiego ucznia niepełnosprawnego przedszkola w części oświatowej subwencji ogólnej dla gminy, jeżeli to przedszkole spełnia następujące warunki:

- Data: 13.02.2023
Rekrutacja do przedszkoli niepublicznych
Jeżeli chodzi o zasady rekrutacji do niepublicznych przedszkoli i innych niepublicznych form wychowania przedszkolnego, to przepisy w tym zakresie są niejasne. Można jednak wywieść z nich zasadę, że zasady rekrutacji do przedszkola niepublicznego powinien określać statut przedszkola nadany przez osobę prowadzącą przedszkole. W przeciwnym razie przedszkola niepubliczne byłyby jedynymi jednostkami oświaty niepublicznej, których statuty nie musiałyby zawierać zasad rekrutacji, co wydaje się nielogiczne.

- Data: 13.02.2023
Rodzice muszą pamiętać o oświadczeniu
Dzieci nieprzyjęte do przedszkola z powodu niezłożenia oświadczenia woli przez rodziców powinny być uwzględnione przez gminę jako dzieci, którym wójt (burmistrz, prezydent miasta) ma obowiązek wskazania odpowiedniego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego. Rodzice dzieci, którym wójt (burmistrz, prezydent miasta) wskaże do korzystania z wychowania przedszkolnego placówkę wyłonioną w otwartym konkursie ofert będą ponosić opłaty właściwe dla przedszkoli publicznych, o których mowa w art. 52 ust. 1 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych.
Aktualny numer
