Sprawozdania z pracy nauczyciela przedszkola
O tym, czy nauczyciele muszą przygotowywać sprawozdania z pracy dydaktyczno-opiekuńczo-wychowawczej, decydują ustalenia przyjęte w danym przedszkolu. Przepisy prawa oświatowego nie zobowiązują bowiem nauczycieli wprost do sporządzania sprawozdań z pracy dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej.
Wprawdzie przepisy nie obligują nauczycieli do przygotowywania sprawozdań ze swojej pracy. Niemniej jednak dyrektor przedszkola publicznego ma obowiązek informowania rady pedagogicznej o ogólnych wnioskach ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz działalności przedszkola. Aby rzetelnie wywiązać się z tego zadania, może zobowiązać nauczycieli do przygotowywania sprawozdań z pracy. Najczęściej nauczyciele opracowują sprawozdania zawierające informacje o:
- realizacji podstawy programowej w aspekcie ilościowym (co zostało zrealizowane) i jakościowym (poziom wiedzy i umiejętności dzieci),
- realizacji programów własnych i innowacji,
- współpracy z rodzicami,
- współpracy ze środowiskiem,
- udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
- realizacji zadań zawartych w rocznym planie pracy przedszkola,
- realizacji koncepcji pracy przedszkola.
Zakres obowiązków nauczycieli zatrudnionych w przedszkolu powinien zostać określony w statucie (art. 102 ust. 1 pkt 12 UPO). To właśnie tam należałoby wskazać, że nauczyciele mają obowiązek przygotowywania sprawozdań z pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.
Powyższe stosuje się do wszystkich placówek.
Przeczytaj także: