Archiwalny

Przekształcenie umowy w mianowanie w czasie urlopu macierzyńskiego

Data aktualizacji dokumentu: 31 marca 2020
Dokument archiwalny
Przekształcenie umowy w mianowanie w czasie urlopu macierzyńskiego

Przekształcenie umowy o pracę w zatrudnienie na podstawie mianowania może nastąpić także w czasie nieobecności nauczyciela w pracy np. z powodu korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem. Dochodzi do tego bowiem z mocy prawa, pismo dyrektora przedszkola w tej sprawie ma zaś jedynie charakter potwierdzający ten fakt.

Stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przekształca się w stosunek pracy na bazie mianowania z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym:

1)    nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego, jeśli tylko spełnione są warunki określone w art. 10 ust. 5;

2)    w przypadku nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego w czasie trwania umowy o pracę zostały spełnione warunki, o których mowa w ust. 5
(art. 10 ust. 5a KN).

Przekształcenie podstawy prawnej stosunku pracy, o którym mowa wyżej, potwierdza na piśmie dyrektor szkoły (art. 10 ust. 5b KN).

Pisemne potwierdzenie zmiany podstawy zatrudnienia nauczyciela ma charakter deklaratoryjny, do przekształcenia dochodzi bowiem z mocy prawa, po spełnieniu ww. warunków.

W omawianym przypadku, w związku z uzyskaniem wyższego stopnia awansu zawodowego w grudniu 2019 roku, do przekształcenia podstawy zatrudnienia powinno dojść z dniem 1 stycznia 2020 r., co dyrektor powinien niezwłocznie potwierdzić na piśmie. Do przekształcenia nie jest wymagana ani zgoda nauczyciela, ani jego obecność w pracy, co oznacza, że może to nastąpić także w czasie korzystania przez nauczyciela z urlopów związanych z rodzicielstwem.

PRZEDSZKOLA NIEPUBLICZNE, PUNKTY PRZEDSZKOLNE

Na podstawie mianowania zatrudnia się tylko nauczycieli placówek samorządowych, w tym punktów przedszkolnych. W placówkach niepublicznych pracowników zatrudnia się zgodnie z obowiązującymi w tej placówce przepisami wewnętrznymi (zazwyczaj na podstawie umowy o pracę).

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 ze zm.) – art. 10 ust. 5, ust. 5a, ust. 5b.

Agnieszka Rumik-Smolarz

radca prawny, specjalista prawa oświatowego

Numer 135 Październik/Listopad 2024 r.
Dodano: 24.10.2024

Numer 135 Październik/Listopad 2024 r.

Pokaż listę wydań

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin