W związku ze zbliżającymi się wakacjami jak co roku dyrektorzy zespołów szkolno-przedszkolnych mają problemy z organizacją pracy nauczycieli i udzielaniem ich urlopów. W praktyce o prawie do ich urlopu decyduje to, czy w ramach jednego stosunku pracy łączą pracę w obydwu placówkach czy też pracują w jednej z nich a także to czy i w którym momencie roku zmienia się ich przydział godzin z placówki feryjnej na nieferyjną i odwrotnie. Poznaj zasady organizacji pracy i udzielania urlopów nauczycielom zespołów szkolno-przedszkolnych w wakacje 2024 r.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Sprawdź, czy w zespole szkolno-przedszkolnym dyrektor może w czasie ferii zimowych przydzielić zastępstwo w przedszkolu nauczycielowi, który pracuje w szkole i korzysta wówczas z urlopu wypoczynkowego.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nasza szkoła to zespół składający się ze szkoły podstawowej i przedszkola. Czy jest możliwe, aby w skład zespołu szkół weszła dodatkowa jednostka – klub malucha? Obecnie jest on prowadzony przez prywatną firmę, która od szkoły wynajmuje pomieszczenia dla swojej działalności. Z powodu trudności finansowych chce zaprzestać swojej działalności. Burmistrz skierował zapytanie, czy nasz zespół może przejąć klub malucha. Jakie akty prawne regulują działalność takiej jednostki, czy opiekunowie muszą mieć odpowiednie wykształcenie, czy wicedyrektor do spraw przedszkola może zarządzać klubem malucha?
Organ prowadzący szkoły różnych typów może połączyć je w zespół. Połączenie nie narusza odrębności rad pedagogicznych, rad rodziców, rad szkół lub placówek i samorządów uczniowskich poszczególnych szkół lub placówek. Sprawdź, czy w przypadku zespołu szkolno-przedszkolnego możliwe jest funkcjonowanie tylko jednego, wspólnego statutu.
Sprawdź również:
Sprawdź, czy nauczyciel zatrudniony w zespole szkolno-przedszkolnym, który z uwagi na wymiar zatrudnienia korzysta z urlopu na zasadach szkoły feryjnej, w czasie przerwy świątecznej oraz dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych powinien prowadzić zajęcia w przedszkolu.
Z powodu różnych warunków pracy a szczególnie uprawnień urlopowych nauczycieli szkół feryjnych oraz placówek nieferyjnych nie powinno się zatrudniać jednocześnie w szkole i przedszkolu tworzących zespół.
Przekształcenie nie zmienia sytuacji nauczycieli pracujących dotychczas na rzecz oddziałów przedszkolnych. Tak jak dotychczas, będą oni pracownikami placówki nieferyjnej, co przekłada się m.in. na wymiar urlopu wypoczynkowego i czas pracy.
Przepisy nie precyzują, ile stanowisk wicedyrektorów powinno zostać utworzonych w ramach zespołu szkolno-przedszkolnego. Decyzja ta należy do organu prowadzącego. Może on zdecydować o utworzeniu kilku stanowisk wicedyrektorów, gdzie każdy z nich będzie odpowiedzialny za poszczególną jednostkę tworzącą zespół.
Od 1 września 2016 r. oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych przekształcą się w przedszkola funkcjonujące w ramach zespołów szkolno-przedszkolnych. Nie oznacza to jednak konieczności rozwiązania dotychczasowych umów o pracę. Dyrektor zespołu będzie musiał jednak sporządzić kilka nowych dokumentów i włączyć je do akt osobowych pracownika.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.