Czy zwolnienie na opiekę nad dzieckiem a urlop dla poratowania zdrowia mogą się wykluczać? W przypadku nauczycieli ubiegających się o urlop zdrowotny, duże znaczenie ma sposób liczenia 7-letniego nieprzerwanego okresu pracy. Sprawdź, jak ZUS Z-15, czyli wniosek o zasiłek opiekuńczy, wpływa na ustalenie prawa do urlopu zdrowotnego wynikającego z art. 73 Karty Nauczyciela.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Zasiłek opiekuńczy przysługuje także wówczas, gdy w placówce zawieszono zajęcia w odniesieniu do jednego czy kilku oddziałów.
Po 26 lipca br. rodzice i opiekunowie, którzy muszą sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem z powodu nieprzewidzianego zamknięcia szkoły, przedszkola, czy żłobka mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego na zasadach ogólnych. Nie każde zamknięcie placówki uprawnia jednak do tego dodatku.
Zasiłek przysługuje za okres nieświadczenia pracy. Nauczyciel musi zdecydować, czy chce świadczyć pracę, czy zwolnić się z obowiązku jej świadczenia i skorzystać z zasiłku opiekuńczego.
W okresie zawieszenia zajęć wielu nauczycieli placówek nieferyjnych i pracowników niepedagogicznych miało zaplanowane urlopy wypoczynkowe. Zamiast tego bywa, że wolą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Czy to oznacza, że urlop ten zostanie przesunięty na inny termin? Nie zawsze.
Pracownikowi przysługuje prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, także gdy drugi z rodziców pozostających w gospodarstwie domowym pracownika jest osobą prowadzącą gospodarstwo rolne.
Jeżeli nauczyciel wykonuje pracę zdalną i nie ma innego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym, mogącego zapewnić opiekę dziecku, może skorzystać z zasiłku opiekuńczego przewidzianego ustawą z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.