Czy zajęcia logopedyczne muszą odbywać się poza obowiązkowymi godzinami pobytu dziecka w przedszkolu? A może mogą – i powinny – być realizowane w ramach podstawy programowej? Wątpliwości wokół tej kwestii pojawiają się często, szczególnie w kontekście organizacji zajęć specjalistycznych jako formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Tymczasem przepisy pozostawiają placówkom pewną elastyczność – ale jednocześnie zobowiązują je do spełnienia określonych standardów organizacyjnych i prawnych. W tym artykule wyjaśniamy, kiedy i jak można zaplanować zajęcia logopedyczne, aby były zgodne z prawem, wygodne dla rodziców i możliwe do zrealizowania przez przedszkole.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
W przedszkolach niepublicznych często stosowanym rozwiązaniem jest zlecenie prowadzenia zajęć logopedycznych zewnętrznej firmie np. niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dowiedz się, czy w świetle przepisów Karty Nauczyciela o zasadach zatrudniania pracowników w niepublicznych przedszkolach takie rozwiązanie jest dopuszczalne. Sprawdź, czy w świetle przepisów ustawy o finansowaniu zadań oświatowych wydatek na zajęcia logopedyczne można rozliczyć z dotacji.
Z tego artykułu dowiesz się:
Sprawdź, czy przedszkole niepubliczne może zawrzeć umowę z firmą świadczącą usługi logopedyczne i rozliczać się na podstawie faktur, a nie umowy cywilnoprawnej. Dowiedz się także, czy można taki wydatek sfinansować z dotacji otrzymywanej od gminy.
Jednym z zadań logopedy w przedszkolu czy szkole jest diagnozowanie logopedyczne, w tym prowadzenie badań przesiewowych w celu ustalenia stanu mowy oraz poziomu rozwoju językowego uczniów. Czy jednak logopeda może prowadzić takie badania bez wcześniejszego uzyskania dodatkowych kwalifikacji w zakresie wykonywania badań przesiewowych? Poznaj opinię eksperta.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Zajęcia logopedyczne w przedszkolu mogą być prowadzone jako godziny zajęć rewalidacyjnych lub jako godziny zajęć specjalistycznych. Od tego, z którym rodzajem zajęć mamy do czynienia zależał będzie czas ich trwania. Sprawdź, ile trwają zajęcia logopedyczne w ramach kształcenia specjalnego, a ile ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Sprawdź, jakie ćwiczenia można prowadzić z dzieckiem z zaburzonymi czynnościami prymarnymi (oddychanie torem ustnym i infantylne połykanie) w opóźnionym rozwoju mowy.
Sprawdź, czy logopeda zatrudniany w przedszkolu niepublicznym do prowadzenia zajęć wczesnego wspomagania rozwoju musi mieć umowę o pracę, czy też może to być umowa cywilnoprawna zawarta na dowolną liczbę godzin (więcej niż 4 godziny tygodniowo).
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.