Odmowa uczestnictwa rodziców w spotkaniach zespołu opracowującego IPET jest sprzeczna z przepisami prawa. Dyrektor ma obowiązek powiadomić rodziców o terminie każdego spotkania zespołu, informując ich o możliwości udziału.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Okresowej wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dokonuje się nie rzadziej niż dwa razy w roku. Co ważne – rodzice dziecka mają prawo uczestniczyć w spotkaniach zespołu, w tym w opracowaniu i modyfikacji IPETu oraz dokonywaniu wielospecjalistycznych ocen poziomu funkcjonowania. Dlatego też dyrektor przedszkola obowiązkowo zawiadamia pisemnie, w sposób przyjęty w danym przedszkolu rodziców dziecka o terminie każdego spotkania zespołu i możliwości uczestniczenia w tym spotkaniu. Pobierz wzór pisma zawiadamiającego rodziców o terminie spotkania zespołu w związku z dokonaniem wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania dziecka.
Przeczytaj również:
Przepisy ściśle określają termin opracowania IPET dla dziecka, które rozpoczyna korzystanie z wychowania przedszkolnego lub otrzyma orzeczenie w trakcie roku szkolnego. Nie ma natomiast przepisów wskazujących, kiedy należy przeprowadzić WOPFU dla dziecka kontynuującego wychowanie przedszkolne. Sprawdź, jaki powinien być termin dokonania wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania dziecka.
Przed opracowaniem indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego dla dziecka, konieczne jest przeprowadzenie wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania dziecka w przedszkolu. Pobierz przykładowy arkusz WOPFU.
Wielospecjalistyczna ocena poziomu funkcjonowania ucznia stanowi podstawę działań, których celem jest wsparcie dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Rzetelnie przeprowadzona pozwala ustalić jego zasoby i potrzeby wychowawczo-edukacyjne. Sprawdź, jak się do niej przygotować w nowym roku szkolnym i jakie zadania stoją przed dyrektorem, który koordynuje proces oceny.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania dziecka należy dokonać każdorazowo po złożeniu w przedszkolu orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, w takim czasie, by możliwe było dotrzymanie określonego w przepisach terminu opracowania indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego. Okresowej oceny dokonuje się zwykle po pierwszym półroczu pracy z dzieckiem. Sprawdź, jak przeprowadzić wopfu w przedszkolu.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.