Poza wyjątkami przewidzianymi m.in. dla przedszkoli niesamorządowych czy też niepublicznych, umowa cywilnoprawna jako forma zatrudnienia nauczyciela czy pracownika obsługi jest co do zasady niedopuszczalna. Projektowane są przepisy, które dadzą inspektorom pracy uprawnienie do wydania decyzji zastępującej taką umowę stosunkiem pracy. Sprawdź, kiedy możemy spodziewać się wejścia w życie nowych rozwiązań i jaki będzie ich skutek dla dyrektora placówki i pracownika.
Wprowadzenie do Karty Nauczyciela obowiązku zatrudnienia nauczycieli nie samorządowych przedszkoli na podstawie umowy o pracę ma na celu w szczególności zapewnienie wysokiej jakości procesu nauczania. Zakaz zawierania z nauczycielami umów cywilnoprawnych będzie obowiązywał dopiero od 1 września 2018 r.
Dyrektorzy przedszkoli niepublicznych korzystają z dużej swobody w zakresie zatrudniania i wynagradzania pracowników, jednak kształtowane przez nich stosunki pracy muszą być zgodne z przepisami kodeksu pracy. Tymczasem częstą praktyką jest zastępowanie umowy o pracę umową zlecenia – to rozwiązanie może okazać się bardzo ryzykowne.
Nowość, jaką ma wprowadzić zmiana ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, szczególnie zainteresuje dyrektorów przedszkoli niepublicznych, w których często z nauczycielami zawierane są umowy cywilnoprawne. Od stycznia 2015 r. ma obowiązywać minimalna stawka za godzinę pracy przy takiej umowie.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.