Nauczyciel kontraktowy w przedszkolu publicznym, ale nie samorządowym, 3 stycznia 2024 r. kończy staż na nauczyciela mianowanego. 31 maja 2023 r. złożył wypowiedzenie. Pracuje na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, tj. obowiązuje go 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Jaki dokument wystawia dyrektor takiemu nauczycielowi, jeśli chodzi o awans zawodowy i w jakim terminie powinien go wystawić? Czy można prosić o przykładowy wzór dokumentu?
Nauczyciele przedszkoli samorządowych mają prawo do dodatkowych świadczeń ze stosunku pracy, w tym dodatku za wysługę lat oraz nagrody jubileuszowej. Świadczenia te powiązane są ze stażem pracy nauczyciela. Staż ten to jednak nie tylko okresy zatrudnienia, ale także inne szczególne okresy, jak np. okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych czy dodatku solidarnościowego. Sprawdź, jak prawidłowo ustalić staż pracy nauczycieli przedszkola.
Na termin zakończenia stażu wpływ mają te nieobecności, które przypadły w planowanym okresie jego realizacji. Nauczyciel musi po powrocie do pracy zrealizować jedynie brakujący okres stażu. Należy pamiętać, że w czasie urlopu wypoczynkowego (tak bieżącego, jak i uzupełniającego) staż biegnie.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Kiedy trzeba ponownie odbyć staż
Jakie przepisy stosować
Nauczyciele przedszkoli obok okresów zatrudnienia w ramach stosunku pracy mogą do stażu pracy zaliczyć okres pracy w gospodarstwie rolnym. Dzięki temu wielu nauczycieli szybciej może uzyskać prawo do wyższej nagrody jubileuszowej lub dodatku za wysługę lat. Jest jednak jeden warunek – pracę w gospodarstwie rolnym trzeba odpowiednio udokumentować. Zwykle wystarczające jest zaświadczenie z urzędu gminy. Dowiedz się jednak, jak udokumentować prace w gospodarstwie rolnym, gdy gmina nie może wystawić dokumentu potwierdzającego ten fakt.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dodatek za wysługę lat nauczyciela uzależniony jest od stażu pracy do którego poza zakończonym zatrudnieniem wlicza się kilkanaście różnych okresów. Sprawdź, jakie okresy można zaliczyć do stażu pracy ustalając prawo do dodatku za wysługę lat w przedszkolu i w jaki sposób nauczyciel powinien je udokumentować.
Przepisy ustawy o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nie dają podstaw do zaliczania okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego, wypłacanego po zakończeniu stosunku pracy, do stażu pracy.
Brak zaświadczenia z urzędu gminy nie oznacza, że pracownik nie podwyższy swojego stażu i wysokości ustalanych na jego podstawie świadczeń. Są jeszcze inne możliwości potwierdzenia, że we wskazanych okresach pracownik świadczył pracę w gospodarstwie rolnym, ale inicjatywa należy tu do pracownika.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.