Z webinaru dowiesz się jakie nowe obowiązki mają dyrektorzy przedszkoli w związku z wprowadzeniem „Ustawy Kamilka”. Prowadzący – na przykładach z praktyki – wyjaśnia jak właściwie należy interpretować nowe przepisy, m.in. na czym polega weryfikacja pracowników i współpracowników oraz kto dokładnie jej podlega, a także wskazuje jakie są konsekwencje uchybienia obwiązkom.
Program:
W celu właściwej realizacji podstawy programowej do przedszkoli często zapraszani są przedstawiciele różnych profesji. Do jednej z grup najczęściej współpracujących z przedszkolami należą policjanci, lekarze czy strażacy. Należy pamiętać, że obecnie, w związku z wejściem w życie tzw. ustawy Kamilka, również te osoby powinny przedłożyć zaświadczenie o niekaralności.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Z okazji Dnia Nauczyciela rodzice za pośrednictwem swoich dzieci wręczają nauczycielom okolicznościowy kwiatek, czy też laurkę z życzeniami. Bywa jednak tak, że w klasie czy grupie zbierana jest składka, za którą kupowany jest bardziej wartościowy prezent np. zestaw porcelany, biżuteria, bon podarunkowy. Dowiedz się, czy w świetle obowiązujących przepisów nauczyciel może przyjąć taki podarek.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wejście w życie standardów ochrony małoletnich budzi wątpliwości dotyczące prowadzenia zajęć „sam na sam” z dzieckiem. W artykule wyjaśniamy, czy dziecko może przebywać w gabinecie samo z nauczycielem specjalistą: psychologiem, pedagogiem, pedagogiem specjalnym lub terapeutą pedagogicznym.
Przeprowadzenie ankiety dotyczącej standardów ochrony dzieci w przedszkolu to jedno z działań sprzyjających budowaniu bezpiecznego środowiska dla najmłodszych. Dzięki opiniom rodziców, przedszkole może lepiej dostosować swoje działania do realnych potrzeb, wzmocnić współpracę z rodzinami oraz zapewnić pełne wsparcie w zakresie ochrony małoletnich. Ankieta może pomóc w wykryciu luk lub braków w obecnych standardach i procedurach. Odpowiedzi rodziców mogą również wskazać na potrzebę poprawy komunikacji na temat ochrony dzieci między przedszkolem a rodzicami. Może to obejmować częstotliwość i formę przekazywania informacji, co może pomóc w lepszym zrozumieniu i przestrzeganiu procedur.
Wykorzystaj również:
Pytanie: Czy zaświadczenia z rejestrów (karnego, przestępstw seksualnych) dla osób prowadzących zajęcia dodatkowe (osoby z zewnątrz zatrudnione w firmach zewnętrznych) mogą być przekazane od tych firm? Czy muszę dla każdej osoby prowadzącej zajęcia starać się o zaświadczenia?
Każde przedszkole publiczne i niepubliczne oraz inne formy wychowania przedszkolnego muszą opracować i wdrożyć dokument o nazwie standardy ochrony małoletnich. Przepisy wprowadzające obowiązek opracowania wewnętrznej polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem weszły w życie 15 lutego 2024 r., ale na sporządzenie i wdrożenie standardów dyrektorzy przedszkoli mają 6 miesięcy. Sprawdź, co powinien zawierać ten dokument oraz jak uprościć nad nim pracę.
Pobierz przykładowy wzór Standardów Ochrony Małoletnich w przedszkolu.
Od 15 lutego 2024 r. przedszkola mają czas na wdrożenie Standardów Ochrony Małoletnich. Sprawdź, jak wywiązać się z tego obowiązku i w jakich dokumentach można znaleźć zapisy przydatne przy opracowywaniu Standardów.
W mediach nietrudno natknąć się na wstrząsającą historię krzywdzonego dziecka. W jaki sposób możemy ochronić najmłodszych przed przemocą? Jak powinni reagować dorośli, czego uczyć dzieci, by prosiły o pomoc? Nowe przepisy w obszarze standardów ochrony małoletnich mówią jasno: wszystkie podmioty pracujące z dziećmi mają obowiązek je wprowadzić od 15 lutego 2024 roku. Co jednak ważne, nie tylko dorośli powinni znać standardy. Już przepisy stanowią, że standardy sporządza się, mając na względzie konieczność ich zrozumienia przez osoby małoletnie. A jak rozmawiać o nich z przedszkolakami? Dowiedz się, jak zapoznać dzieci przedszkolne ze standardami ochrony małoletnich przed krzywdzeniem.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.