Zaniedbania w zakresie odśnieżania terenu i chodnika przed przedszkolem mogą skutkować wypadkiem, za który odpowiedzialność może ponieść właściciel posesji, dyrektor przedszkola, pracownik odpowiedzialny za odśnieżanie, nauczyciel a także organ prowadzący. Nie zawsze jednak zadanie odśnieżania chodnika będzie spoczywało na przedszkolu. Sprawdź, kiedy dyrektor przedszkola musi zadbać o odśnieżanie chodnika przed przedszkolem i jak rozkłada się odpowiedzialność za ewentualny wypadek na oblodzonej ścieżce.
Z tego artykułu dowiesz się:
Obejrzyj webinar „Granice formalno-prawne bezpośredniej ingerencji organu prowadzącego w zarządzanie jednostką oświatową”, wygłoszony w ramach Szóstej Konferencji dla Dyrektorów przedszkoli.
Rodzice zainteresowani zapisaniem dziecka do przedszkola w trakcie roku składają dokumenty o przyjęcie bezpośrednio do dyrektora. Jeżeli przyjęcie dziecka wymaga zmian organizacyjnych powodujących dodatkowe skutki finansowe, dyrektor może przyjąć je po uzyskaniu zgody organu prowadzącego. Co ważne, dotyczy to także dzieci z Ukrainy. Sprawdź, z czym muszą się liczyć rodzice, którzy chcą przenieść dziecko w trakcie roku.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Zatrudnienie osoby niespełniającej wymagań kwalifikacyjnych powinno należeć do wyjątków i być stosowane, tylko wówczas gdy do pracy na danym stanowisku nie zgłosi się osoba z odpowiednim poziomem wykształcenia. Jeżeli w czasie trwania rekrutacji na dane stanowisko zgłosi się osoba, która spełnia wymagania kwalifikacyjne, to stosowanie przepisu zezwalającego na zatrudnienie osoby bez takich wymagań będzie nieuzasadnione.
Zmiana osoby prowadzącej przedszkole niepubliczne lub inną formę wychowania przedszkolnego wymaga dokonania zmiany wpisu w ewidencji szkół i placówek. Zmiana taka nie powoduje utraty dotacji oświatowej.
W praktyce decyzja o otwarciu publicznych placówek wychowania przedszkolnego należy do samorządów, którzy powinni przy tym uwzględnić zdanie dyrektorów placówek oraz potrzeby zgłaszane przez rodziców.
Kontrola sprawowana przez organ prowadzący w przedszkolu publicznym jest całkowicie odmienna od tej, jaką może sprawować osoba prowadząca przedszkole niepubliczne. Poznaj zasady ich przeprowadzania i dowiedz się, jak można się przygotować na wizytę kontrolera z organu prowadzącego.
Niekorzystne warunki atmosferyczne mogą być przyczyną zawieszenia zajęć w przedszkolu – nie zawsze decyzja w tym zakresie należy do dyrektora przedszkola. Przypominamy kiedy zajęcia mogą być odwołane bez zgody organu prowadzącego, a kiedy dyrektor jest podporządkowany jego decyzji.
Osoba prowadząca przedszkole niepubliczne może, ale nie musi tworzyć rady rodziców i rady pedagogicznej w przedszkolu. Wątpliwości nie budzi sytuacja, gdy takich organów nigdy nie powołano, jednak co, jeśli osoba prowadząca chciałaby je zlikwidować? Czy wystarczy dokonać zmian w statucie? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.
Mimo że żadne przepisy nie zobowiązywały do przekazania zaktualizowanego statutu kuratorowi – może on przeprowadzić kontrolę zgodności dokumentu z obowiązującymi regulacjami. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób może zostać przeprowadzona kontrola, jakie będą konsekwencje zakwestionowania zgodności statutu z prawem oświatowym oraz co możesz zrobić, jeżeli nie zgodzisz się ze stanowiskiem kuratora.
Obowiązek zapewnienia bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka do przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego spoczywa na gminie. Nie oznacza to jednak, że dyrektor placówki do której dowożone jest dziecko nie ma żadnych obowiązków. Sprawdź o czym musisz pamiętać jeszcze przed 1 września 2017 r.
W przypadku obniżonej frekwencji, np. absencji chorobowych czy awarii, możliwe jest wprowadzenie okresowych zmian w organizacji pracy przedszkola. Decyzję o takim działaniu podejmuje organ prowadzący, a nie dyrektor przedszkola – samowolne podjęcie decyzji o zmianach pociąga za sobą konsekwencje służbowe.
Godziny pracy przedszkola mogą zostać wydłużone, jeżeli taka potrzeba wynika z oczekiwań rodziców. Dowiedz się, czy dyrektor przedszkola potrzebuje na taką zmianę zgody organu prowadzącego oraz czy może z tego tytułu pobierać wyższe opłaty od rodziców.
Organ prowadzący ustali w trybie uchwały pensum dla nauczycieli w grupach mieszanych w wysokości 25 godzin tygodniowo, jeżeli w oddziale jest więcej 5-latków, a w wymiarze 22 godzin, jeśli liczniejsze są 6-latki. Od pensum zależy wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe oraz doraźne zastępstwa.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.