Przesłanką, której najczęściej nie spełniają nauczyciele ubiegający się o pierwszy urlop zdrowotny jest posiadanie okresu 7-letniej pracy w przedszkolu. Złożenie wniosku o urlop, w sytuacji gdy nauczyciel dopiero za jakiś czas ma spełnić ten warunek nie wywołuje dla dyrektora żadnych skutków, poza obowiązkiem analizy, czy nauczyciel spełnia przesłanki do udzielenia mu urlopu.
Nowe zasady udzielania urlopu dla poratowania zdrowia obowiązują od 1 stycznia 2018 r. Niektóre elementy nowych procedur wciąż sprawiają problemy dyrektorom przedszkoli. Poznaj rozwiązania najczęściej pojawiających się problemów i udzielaj urlopów zdrowotnych zgodnie z przepisami.
W związku z obowiązującymi od 1 stycznia 2018 r. zmianami w Karcie Nauczyciela nauczyciele przedszkoli do ostatnich dni grudnia składali wnioski o udzielenie urlopu zdrowotnego np. od 1 września 2018 r. Sprawdź, jak należy postąpić z wnioskiem o urlop zdrowotny, który ma rozpocząć się za kilka miesięcy.
Ostatnia nowelizacja Karta Nauczyciela zawiera nową regulację dotyczącą przesuwania terminu urlopu nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach. Od 1 stycznia w tym zakresie nie należy już stosować przepisów Kodeksu pracy – sprawdź, co zmieniło się w ustawie i co oznacza w praktyce.
Przepisy nie wskazują minimalnego czasu trwania urlopu dla poratowania zdrowia, dlatego nie ma przeszkód, aby został on udzielony tylko na kilka tygodni. Po otrzymaniu orzeczenia o potrzebie udzielenia tego urlopu należy jednak upewnić się, że nauczyciel jest uprawniony do skorzystania z niego.
Nauczyciel w okresie urlopu zdrowotnego nie może podejmować żadnej aktywności zarobkowej, w tym również w ramach istniejącego stosunku pracy. Zdarza się jednak, że dopiero przed zakończeniem roku szkolnego dyrektor zauważa braki w dokumentacji prowadzonej przed skorzystaniem z urlopu. Czy możesz wezwać nauczyciela w celu jej uzupełnienia?
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.