Od 1 marca to dyrektor przedszkola ma obowiązek pozyskać informację o niekaralności dyscyplinarnej kandydata do pracy. Przestały obowiązywać przepisy, zgodnie z którymi nauczyciel ubiegający się o pracę miał obowiązek przedstawienia informacji o niekaralności dyscyplinarnej z Centralnego Rejestru Orzeczeń Dyscyplinarnych.
Dyrektor przedszkola ma różne możliwości zdyscyplinowania nauczyciela, który nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, począwszy od uwzględnienia tego w jego ocenie pracy, poprzez nieprzyznanie mu dodatku motywacyjnego, aż po pociągnięcie do odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Charakter pracy nauczyciela, w tym przede wszystkim obciążenie narządu głosu, sprawia że ta grupa zawodowa jest szczególnie narażona na choroby zawodowe. Dyrektor przedszkola jest odpowiedzialny za profilaktykę, która stosowana regularnie pozwoli uniknąć rozwiązania stosunku pracy z przewlekle chorym nauczycielem.
Subwencja oświatowa w 2015 roku wyniesie 40 mld 377 mln zł i będzie większa o 877 mln zł od obecnej, czyli o 2,2%. W budżecie nie przewidziano jednak żadnej podwyżki wynagrodzeń nauczycieli.
Wybór zajęć, nauczycieli i obszarów ich pracy, które zostaną poddane obserwacji, należą do dyrektora. Do jego zadań zalicza się także opracowanie procedur obserwacji i powiadomienie o nich grona pedagogicznego.
Przepisy nie przewidują żadnych norm co do liczby godzin doraźnych zastępstw, które można przydzielić nauczycielom. O ich wymiarze oraz przydzieleniu konkretnemu nauczycielowi decyduje dyrektor przedszkola.
Nauczycielka karmiąca piersią zatrudniona w przedszkolu nie korzysta z przerwy na karmienie w ten sposób, że obniżeniu ulega wymiar jej pensum. Przerwa ta przysługuje w ramach ogólnego czasu pracy, a w praktyce może powodować zmianę godziny rozpoczęcia lub zakończenia pracy.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.