Pytanie: Czy w okresie wakacji dyrektor przedszkola może oddelegować osobę zatrudnioną jako logopeda, posiadającą kwalifikacje nauczyciela wychowania przedszkolnego do prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczo-dydaktycznych (dyżur w grupie zgodnie z wymiarem czasu pracy logopedy)?
Pytanie: Czy na okres wakacji można przenieść dziecko z autyzmem ze specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego do przedszkola, ponieważ ośrodek nie pracuje w okresie wakacji? Dziecko jest wprowadzone do SIO w ośrodku wychowawczym, a jeśli tam będzie widniało, to my nie możemy tego dziecka wykazać.
W okresie wakacyjnych dyżurów przedszkola często zatrudniają nauczycieli z innych placówek, by zapewnić zastępstwo za nauczycieli przebywających na urlopach wypoczynkowych. Dotyczy to szczególnie placówek, które pełnią wakacyjne dyżury. Sprawdź, czy na zatrudnienie nauczyciela z innej placówki trzeba uzyskać zgodę organu prowadzącego oraz dyrektora przedszkola lub dyrektora szkoły w której funkcjonuje oddział przedszkolny.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Okres wakacji to czas, w którym dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym mogą korzystać z opieki w przedszkolu, do którego uczęszczają bądź w tzw. przedszkolu dyżurującym. Takiej możliwości nie mają natomiast dzieci, które w minionym roku szkolnym uczęszczały do pierwszej klasy szkoły podstawowej. W niektórych przedszkolach pojawia się pomysł zorganizowania opieki dla absolwentów przedszkola – dzieci, które uczęszczały do niego do roku szkolnego 2022/2023. Sprawdź, czy przedszkole może zorganizować wakacyjną opiekę dla absolwentów przedszkola.
Zapewnienie miejsca realizacji wychowania przedszkolnego oraz rocznego przygotowania przedszkolnego w trakcie wakacji jest obowiązkiem gminy. Organ prowadzący powinien tak zaplanować przerwy w funkcjonowaniu placówek wychowania przedszkolnego by dzieci miały zapewnioną możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego przez cały okres wakacji. Sprawdź, jak te zasady przekładają się na wakacyjną pracę placówek wychowania przedszkolnego w tym prawo do przerwy wakacyjnej.
Przedszkole publiczne w okresie wakacji korzysta z przerwy w funkcjonowaniu, która zwykle jest dla nauczycieli i pracowników czasem urlopu wypoczynkowego. Sprawdź, czy organ prowadzący może narzucić termin przerwy wakacyjnej lub odwołać ją i zobowiązać przedszkole do pracy przez całe wakacje.
Przedszkola jako placówki nieferyjne, organizują zajęcia przez cały rok szkolny, również w wakacje. W praktyce, aby zagwarantować pracownikom możliwość wykorzystania urlopu, w przedszkolach wyznaczane są dyżury. Rodzice z wyprzedzeniem informują, w jakim okresie dziecko będzie uczęszczało do przedszkola, a organ prowadzący organizuje dyżury wakacyjne. Sprawdź, czy dziecko może korzystać z wychowania przedszkolnego przez całe wakacje, także w czasie urlopu wypoczynkowego swoich rodziców.
Zobowiązanie nauczyciela do świadczenia pracy w przedszkolu pełniącym dyżur wakacyjny wymaga dopełnienia niezbędnych formalności. Ponadto tryb takiego przeniesienia jest uzależniony jest od podstawy nawiązania stosunku pracy. Inaczej bowiem wygląda przeniesienie do innego przedszkola nauczyciela zatrudnionego przez mianowanie, a inaczej nauczyciela z umową o pracę. Sprawdź szczegóły.
W większości przedszkoli w czasie wakacji organizowane są przerwy od pracy. W tym czasie nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni korzystają z urlopów w wypoczynkowych, przeprowadzane są remonty. W celu zapewnienia dzieciom opieki w czasie zamknięcia przedszkola organy prowadzące organizują tzw. dyżury wakacyjne. Okazuje się jednak, że w niektórych gminach na takie dyżury przyjmowane są tylko dzieci, których rodzice udowodnią wykonywanie pracy zarobkowej. Czy faktycznie dyżur wakacyjny w przedszkolu jest niedostępny dla niepracujących rodziców?
Sprawdź, czy każde przedszkole publiczne musi mieć ustaloną wakacyjną przerwę i czy rodzice mogą wymagać, by w tym czasie gmina wskazała inną placówkę, która ma obowiązek zapewnić opiekę dzieciom. A co, jeżeli w gminie jest tylko jedno przedszkole publiczne? Sprawdzamy to dla Ciebie!
Z tego artykułu dowiesz się:
Dowiedz się kto i jakiej formie ustala listę przedszkoli, które pełnią dyżur wakacyjny w gminie. Upewnij się także, w jaki sposób ustalana jest przerwa wakacyjna w przedszkolu publicznym.
Dowiedz się, czy z dyżuru wakacyjnego w przedszkolu może korzystać dziecko, które zacznie uczęszczać do placówki dopiero we wrześniu 2022 roku.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.