Przed powierzeniem stanowiska dyrektora pedagogicznego w przedszkolu niepublicznym często pojawia się pytanie, czy osoba je zajmująca musi ukończyć kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą. Poznaj odpowiedź eksperta.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
W których przedszkolach do zajmowania stanowiska dyrektora niezębne są kwalifikacje z zarządzania lub zarządzania oświatą?
Czy dyrektor pedagogiczny w przedszkolu niepublicznym musi ukończyć kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą?
Kto określa wymagane kwalifikacje dyrektora przedszkola niepublicznego przedszkola?
Początek nowego roku przynosi nie tylko zmiany prawne, które trzeba wdrożyć w życie, ale także sporo obowiązków kontrolnych i sprawozdawczych, za które odpowiedzialny jest dyrektor przedszkola. Sprawdź i uwzględnij w kalendarzu swoje najważniejsze zadania na styczeń 2023 roku.
Jako dyrektor przedszkola odpowiadasz za to, aby współpraca z rodzicami przebiegała pomyślnie. Najlepszym sposobem na omówienie spraw związanych z uczęszczaniem dziecka do przedszkola są spotkania z rodzicami. Wskazówki, ile powinno być organizowanych w przedszkolu zebrań z rodzicami i dni otwartych w ciągu roku, znajdziesz w tekście poniżej.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Statut musi zawierać zapisy dotyczące zebrań
Zasady działania punktu przedszkolnego określa dokument organizacyjny
Pytanie: Rodzice z grupy przedszkolnej wystosowali żądanie do dyrektora, by informował rodziców za pomocą SMS na temat wszystkich chorób panujących w przedszkolu. Czy istnieje jakaś podstawa prawna, która mówi o takim obowiązku leżącym po stronie dyrektora? Gdzie należy szukać katalogu chorób, o których należałoby informować rodziców dzieci przedszkolnych?
Sporządzenie protokołu po wypadku, który wydarzył się w przedszkolu, jest konieczną, ale niejedyną czynnością, którą w tej sytuacji trzeba wykonać. Do obowiązku dyrektora lub upoważnionego przez niego pracownika należy zawiadomienie m.in. organu prowadzącego przedszkole o wypadku niezwłocznie po tym zdarzeniu. Powiadomienia mogą być przekazane drogą telefoniczną (dokumentem potwierdzającym będzie notatka służbowa) albo elektronicznie.
Wspomaganie wewnętrzne nauczycieli w realizacji ich zadań spoczywa na dyrektorze przedszkola. To zadanie jest częścią jego obowiązków wykonywanych w ramach nadzoru pedagogicznego. Wspomaganie jest jedną z dwóch form nadzoru, które dyrektor powinien uwzględnić w planie nadzoru pedagogicznego.
W artykule przeczytasz m.in.:
Jak przeprowadzić diagnozę pracy przedszkola
W jaki sposób przeprowadzona diagnoza powinna pomóc dyrektorowi i nauczycielom w ustaleniu potrzeb przedszkola
Jak ocenić potrzeby szkoleniowe przedszkola i nauczycieli
Jakie działania rozwojowe podjąć
Do kogo należy ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli przedszkola
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.