O przyznanym dodatku funkcyjnym a w zasadzie powierzeniu nauczycielowi określonej funkcji należy poinformować nauczyciela na piśmie. Pobierz przykładowy wzór powierzenia nauczycielowi funkcji wychowawcy klasy. Stosując ten szablony możesz sporządzić wzory powierzenia pozostałych funkcji uprawniających nauczyciela do dodatku.
W przypadku nieobecności nauczyciela realizującego ścieżkę awansu zawodowego pojawia się pytanie o kontynuację wypłaty dodatku funkcyjnego dla mentora i opiekuna stażu. Jakie są przepisy regulujące tę kwestię? Sprawdź, czy dyrektor przedszkola może zawiesić wypłacanie dodatku funkcyjnego na czas nieobecności awansującego nauczyciela.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Mentor oraz opiekun stażu nauczyciela na ścieżce awansu zawodowego jest uprawniony do otrzymywania dodatku funkcyjnego. Wysokość dodatku funkcyjnego określa organ prowadzący. Zdarza się, że opiekun stażu bądź mentor nie wywiązuje się należycie ze spoczywających na nim obowiązków. Sprawdź, czy w takiej sytuacji dyrektor przedszkola może ukarać go przez odebranie dodatku funkcyjnego?
Jeżeli opiekę nad oddziałem przedszkolnym powierzono dwóm nauczycielom, to obaj mają prawo do dodatku funkcyjnego. Jego wysokość nie jest uzależniona od wymiaru zatrudnienia, gdyż wiąże się jedynie z pełnioną funkcją.
Zasady wynagradzania i rodzaje świadczeń finansowych dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych w przedszkolach publicznych wynikają wprost z przepisów, dlatego dyrektor nie ma tu praktycznie żadnej swobody w zakresie decydowania, czy i jakie świadczenie zostanie przyznane. Inaczej jest w placówkach niepublicznych – tu kwestie płacowe dla wszystkich pracowników określa regulamin wynagradzania, umowa o pracę lub inne dokumenty wewnętrzne. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, finansując określone świadczenie z dotacji, bo nie każdy wydatek będzie zgodny z zasadami jej przeznaczania. Sprawdź, jakie świadczenia finansowe można wypłacić pracownikom przedszkola.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dodatek funkcyjny może zwiększyć pensję urlopową nauczyciela, zarówno gdy składnik ten był przyznany przez cały rok szkolny, jak i krótszy okres. W pierwszym przypadku wlicza się go w wartości stałej, w drugim – w uśrednionej. Niezależnie od tych zasad, zapisy regulaminu wynagradzania mogą pozbawić nauczyciela dodatku w czasie urlopu.
Ogólnie stosowaną zasadą jest, że dodatek funkcyjny nie przysługuje w okresach, kiedy nauczyciel zaprzestał pełnienia obowiązków związanych ze sprawowaniem określonych funkcji lub powierzonym stanowiskiem, ale oczywiście w zależności od organu prowadzącego szczegółowe regulacje w tym zakresie mogą się różnić.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.